Naukowcy niechcący stłukli jaja sprzed 1700 lat

Bardzo rzadkiego znaleziska dokonano w pozostałościach prehistorycznego browaru. Zagadką jest, dlaczego jajka tam się znalazły.

Aktualizacja: 18.01.2020 06:52 Publikacja: 16.01.2020 17:55

Naukowcy niechcący stłukli jaja sprzed 1700 lat

Foto: Oxford Archaeology/SWNS

Angielscy badacze z Oxford Archaeology podczas wykopalisk w Aylesbury (60 km na północny zachód od Londynu) znaleźli cztery jajka. Kury zniosły je 1700 lat temu. Niestety, podczas wydobywania ich, archeolodzy zbili trzy sztuki – wydobył się z nich porażający odór. Na szczęście, jedno jajko ocalało.

– Zdarzało nam się już odkopywać kości kurczaków czy fragmenty skorupek jaj w rzymskich grobach na terenie Wielkiej Brytanii, ale nigdy nie znaleźliśmy całego jajka. Tym razem, w wilgotnym osadzie, jaki pozostał po jamie niegdyś wypełnionej wodą, przetrwało coś, co nigdy nie ocalałoby w suchym otoczeniu – wyjaśnia kierujący wykopaliskami dr Stuart Foreman.

Około 1700 lat temu, w II bądź III wieku, jama była wykorzystywana do słodowania ziaren zboża przeznaczonych do warzenia piwa. Dlaczego w jamie znalazły się jajka?

– Rzymianie kojarzyli je z odradzeniem się życia i płodnością – przypomina Edward Biddulph. Archeolodzy znaleźli w dole także monety, skórzane obuwie, drewniane narzędzia, koszyk upleciony z wierzbowych gałązek. Przedmioty te prawdopodobnie wrzucono do jamy podczas ceremonii religijnych lub obrzędów pogrzebowych.

Stanowisko Aylesbury znajduje się przy antycznej rzymskiej drodze, która łączyła miejscowości Verulamium (obecnie Saint Albans) i Corinium Dobunnorum (teraz Cirencester). Ocalałe jajko jest eksponowane w Bucks County Museum w Aylesbury.

Dla wielu kultur jaja niosły podobny przekaz kulturowy co Słońce, płodność, zmartwychwstanie. Było znakiem powrotu wiosny, a jednocześnie symbolem domu. Używane w magii leczniczej i oczyszczającej uwalniało siły witalne. W owalnym kształcie zamknięta była nadzieja na odradzanie się życia.

U Słowian jajko związane było z kultem solarnym, symbolem nowego życia. Było również uważane za potężny amulet przeciw czarom i złym mocom, występowało więc w obrzędach wiosennych i ku czci zmarłych.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem