Wzory petitum zażalenia
I. Zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa
1. Działając w charakterze pełnomocnika pokrzywdzonej – J.K. (pełnomocnictwo w aktach sprawy), na podstawie art. 306 § 1 KPK w zw. z art. 465 § 2 KPK składam zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia z 11.9.2019 r., zatwierdzone przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej w K. w dniu 13.9.2019 r.
2. Na zasadzie art. 425 § 2 KPK zaskarżam wyżej wymienione postanowienie w całości.
3. Na zasadzie art. 427 § 2 KPK w zw. z art. 438 KPK zaskarżonemu postanowieniu zarzucam:
– obrazę przepisów postępowania mającą wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 7 KPK poprzez dokonanie dowolnej oraz fragmentarycznej oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, co skutkowało przyjęciem, że brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa;
– obrazę przepisów postępowania mającą wpływ na treść rozstrzygnięcia, tj. art. 297 KPK w zw. z art. 10 KPK, poprzez niezrealizowanie głównych celów postępowania przygotowawczego, tj. wyjaśnienia okoliczności sprawy i ustalenia czy popełnione zostało przestępstwo [uzasadniając taki zarzut warto w uzasadnieniu wskazać jakie czynności w ocenie skarżącego powinny zostać przeprowadzone – M.F.].
4. Na zasadzie art. 427 § 1 KPK wnoszę o uchylenie zaskarżonego postanowienia.
II. Zażalenie na zarządzenie o odmowie udostępnienia akt w postępowaniu przygotowawczym
1. Jako obrońca z urzędu podejrzanego D. Z., na zasadzie art. 159 KPK, składam zażalenie na zarządzenie Prokuratora Prokuratury Okręgowej w G. z 10.11.2019 r. w przedmiocie odmowy dostępu do akt postępowania przygotowawczego prowadzonego w przedmiotowej sprawie.
2. Na podstawie art. 425 § 2 KPK wyżej wymienione zarządzenie zaskarżam w całości.
3. Zaskarżonemu zarządzeniu zarzucam naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 156 § 5 oraz 5a KPK poprzez nieuzasadnioną odmowę dostępu obrońcy do akt postępowania przygotowawczego, także w części, w jakiej zawierają one dowody wskazane we wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania oraz wymienione w postanowieniu o zastosowaniu albo przedłużeniu tymczasowego aresztowania.
4. Wnoszę o zmianę zaskarżonego zarządzenia poprzez wyrażenie zgody na dostęp do akt postępowania przygotowawczego prowadzonego w przedmiotowej sprawie.
IV. Zażalenie na postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania
1. Działając w charakterze obrońcy z wyboru podejrzanego J.M., na zasadzie art. 252 KPK składam zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w S. z 2.2.2019 r. w przedmiocie przedłużenia wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.
2. Na podstawie art. 425 § 2 KPK wyżej wymienione postanowienie zaskarżam w całości.
3. Zaskarżonemu zarządzeniu zarzucam:
– obrazę przepisów postępowania mającą wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 249 § 1 KPK, poprzez przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania wobec J.M., pomimo że:
a) brak jest w sprawie dowodów, które wskazywałyby na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił przestępstwo;
b) stosowanie tego środka nie jest konieczne dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania;
– obrazę przepisów postępowania mającą wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 263 § 2 KPK, poprzez przedłużenie tymczasowego aresztowania, pomimo braku szczególnych okoliczności, ze względu na które nie można było dotychczas ukończyć postępowania przygotowawczego.
4. Wnoszę o zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez nieuwzględnienie wniosku prokuratora i uchylenie zastosowanego wobec J.M. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Z czego najlepiej się uczyć
- Egzaminy Prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości 2020. Tom 1–3, 2019 r.
- Apelacje karne. Zagadnienia praktyczne, akta i kazusy, Z. Kapiński, 7. wyd. 2019 r.
- Kazusy karne materialne, dr A. Zientara, 2019 r.
- Apelacje cywilne i karne. 69 wzorów pism z omówieniami, S. Jaworski, 7. wyd. 2019 r.
- Prawo karne. Podręcznik dla aplikantów, dr D. Wetoszka, 2019 r.
- Kodeks postępowania karnego. Orzecznictwo Aplikanta, 4. wyd. 2019 r.
- Kodeks karny. Orzecznictwo Aplikanta, 4. wyd. 2019 r.
- Kodeks postępowania karnego. Komentarz do ustawy z 19.7.2019 r., K. Gajowniczek-Pruszyńska, dr P. Karlik, 2019 r.
- Kodeks postępowania karnego. Komentarz, red. prof. J. Skorupka, 4. wyd. 2019 r.
- EDYCJA KARNA. Kodeks karny. Kodeks postępowania karnego. Kodeks karny wykonawczy. 13 innych aktów prawnych, 39. wyd. 2020 r.
- System Oznaczeń Kodeksowych, czyli jak pracować z kodeksami i pisać pisma procesowe, 2. wyd. 2019 r.