Egzaminy zawodowe przebiegły bez niespodzianek

Choć frekwencja była wysoka, to i tak nie wszyscy uprawnieni przystąpili w tym roku do egzaminu adwokackiego i radcowskiego. Jeden z uczestników został wykluczony z egzaminu z powodu posługiwania się niedozwolonymi materiałami.

Aktualizacja: 26.03.2018 19:49 Publikacja: 26.03.2018 18:57

Egzaminy zawodowe przebiegły bez niespodzianek

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Zobacz podsumowanie: dzień pierwszy, dzień drugi, dzień trzeci, dzień czwarty

Resort sprawiedliwości podzielił się najnowszymi statystykami dotyczącymi zakończonych w piątek zmagań o tytuł profesjonalnego pełnomocnika. Do potyczek stanęło dokładnie 4891 osób.

„Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka. Według danych otrzymanych z poszczególnych komisji, do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2181 zdających, co stanowi 98,3 proc. spośród 2219 osób dopuszczonych do egzaminu. Z kolei do egzaminu radcowskiego przystąpiło 2710 zdających, co stanowi 98,4 proc. spośród 2755 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu" – wylicza Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ministerstwo wskazuje także, że z informacji od przewodniczących komisji wynika, że egzaminy przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że zadania egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone przy zachowaniu zasad poufności. Do każdej komisji prawidłowo dostarczono także nośniki z aplikacją komputerową do zdawania egzaminów. Dla jednej osoby egzamin skończył się jednak przed czasem.

„Z egzaminu radcowskiego został wykluczony jeden zdający z powodu posługiwania się niedozwolonymi materiałami. Wykluczeń brak w odniesieniu do egzaminu adwokackiego" – informuje ministerstwo.

Na wyniki egzaminów zdający muszą teraz poczekać. Ich ogłoszenie spodziewane jest między drugą dekadą kwietnia a pierwszą dekadą maja 2018 r.

Egzamin radcowski odbywał się w 19 miastach, adwokacki zaś w 13. Powołanych zostało 75 komisji egzaminacyjnych.

Podczas trwających cztery dni zmagań zdający mogli korzystać z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły im również dostęp do stanowisk komputerowych z systemem informacji prawnych.

Prawo rodzinne
Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile renty wdowiej dostaniesz? ZUS uruchomił specjalny kalkulator
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Podatki
Drugi próg podatkowy. Ile wynosi i jaki podatek trzeba zapłacić?
Materiał Promocyjny
Unikalna okazja inwestycyjna