Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?

Skuteczna ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how, zastosowana obok ochrony własności przemysłowej, pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć inwestycje poczynione przez przedsiębiorcę w jego działalność gospodarczą, w tym nowe technologie.

Publikacja: 05.07.2024 04:30

Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?

Foto: Adobe Stock

Tajemnica przedsiębiorstwa oraz know-how są równie istotnymi zasobami przedsiębiorcy jak własność przemysłowa. Niezależnie od zabezpieczenia przedmiotów praw własności przemysłowej (m.in. wynalazków czy znaków towarowych), przedsiębiorca powinien wdrożyć środki organizacyjne i techniczne chroniące jego tajemnicę przedsiębiorstwa oraz know-how.

Tajemnica przedsiębiorstwa została uregulowana w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W dużym uproszczeniu, obejmuje ona wszelkie nieujawnione publicznie informacje istotne dla prowadzenia działalności gospodarczej przez określonego przedsiębiorcę. Natomiast know-how – również w dużym uproszczeniu – to poufna wiedza i doświadczenia techniczne, które dotyczą szeroko pojętej produkcji czy świadczenia usług. Często zakresy tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how krzyżują się, co oznacza przykładowo, że przynajmniej w pewnych zakresie określone know-how może zostać uznane jednocześnie za tajemnicę przedsiębiorstwa.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Prezydium KRS zwraca się do obywateli ws. sędziów sądów dyscyplinarnych
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Sądy i trybunały
Manowska przegrała w sądzie. Prezes SN nie dostanie prawie 400 tys. zł
Zawody prawnicze
Od 4 lipca duże zmiany w pracy prokuratorów. Wykażą się w trakcie procesu
Sądy i trybunały
KRS złoży donos do prokuratury na ministra Bodnara i członków Iustitii
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Prawo dla Ciebie
Sąd Najwyższy wrócił do sprawy mandatu Mariusza Kamińskiego. Jest decyzja