PO idzie do wyborów bez PSL i SLD. Otwiera listy dla społeczników

Grzegorz Schetyna ogłosił, w jakim składzie Koalicja Obywatelska wystartuje w wyborach parlamentarnych. Na listach KO zabraknie PSL i SLD. - Nie będzie koalicji partyjnej, zmieniamy formułę - zapowiedział lider PO.

Aktualizacja: 18.07.2019 10:08 Publikacja: 18.07.2019 00:01

PO idzie do wyborów bez PSL i SLD. Otwiera listy dla społeczników

Foto: mat.pras.

20 proc. miejsc na listach zagwarantowane ma być dla osób, które dotychczas nie uczestniczyły w polityce parlamentarnej - z opozycji obywatelskiej, organizacji pozarządowych i dla samorządowców.

- 5, 10 i ostatnie miejsca na listach będą przeznaczone dla nich - mówił Schetyna, który jednocześnie zapowiedział koniec formuły koalicji partyjnej.

- Czasy polityki transakcyjnej się skończyły - mówił lider PO. - Piszemy nowy porządek, zapraszamy ludzi dobrej woli.

Schetyna przekonywał, że nowa formuła Koalicji Obywatelskiej to "nowy początek polskiej opozycji". - Zapraszamy demokratów i patriotów. Chcemy być przekonani, że na naszych listach znajdą się wszyscy ci, którzy chcą aktywnie zmieniać Polskę. 

Już wcześniej politycy PSL sygnalizowali, że rozmowy z PO ws. wspólnego startu w wyborach parlamentarnych zakończyły się niepowodzeniem. We wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z TVN24 stwierdził, że PSL idzie (do wyborów - red.) jako Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe. - Nic się nie zmieni - zapewniał.

O tym, że PSL wystartuje w wyborach w takiej formule politycy ludowców informowali już 12 lipca. Wtedy Kosiniak-Kamysz mówił m.in. że "tylko dwa bloki są w stanie pokonać PiS w najbliższych wyborach", a - jak dodawał - "nie widzi w PO chęci do budowy bloku centrowego".

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Koalicja Europejska (w jej skład wchodziły PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) uzyskała 38,47 proc. głosów i uległa PiS, który zdobył 45,38 proc. głosów, politycy PSL zaczęli sygnalizować, że formuła, w której na jednej liście są zarówno centroprawicowi politycy PSL, jak i socjaldemokraci z SLD, nie sprawdziła się i nie powinno się jej kontynuować.

6 lipca PSL zarekomendował opozycji stworzenie dwóch bloków przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią. Zgodnie ze słowami prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza jeden blok miałby być "umiarkowanie centrowy", a drugi lewicowy.

- Nie wyobrażam sobie koalicji z ugrupowaniami lewicowymi. Zapraszamy do budowy Koalicji Polskiej, do budowy umiarkowanego centrum - apelował wówczas Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej politycy PSL deklarowali, że dla ludowców możliwe są tylko dwa scenariusze: albo start w ramach tworzonej przez siebie Koalicji Polskiej, pod szyldem PSL; albo startowanie w bloku z PO, ale bez lewicy. O tym, że inne opcje nie wchodzą w grę mówił m.in. Eugeniusz Kłopotek.

Polityka
Mocne słowa Bosaka do posła KO. „Sprostytuowane autorytety”
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Sondaż: Czy inny polityk koalicji byłby lepszym premierem niż Donald Tusk?
Polityka
Magdalena Biejat: W centrum polityki zawsze musi być człowiek
Polityka
Donald Tusk ostro skrytykował Nawrockiego. "Pytanie jest proste i śmiertelnie poważne"
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Sondaż: Polacy o stanie praworządności w Polsce po roku rządów Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay