Reklama
Rozwiń

Sąd administracyjny w Radomiu unieważnił uchwałę Rady Gminy Klwów ws. LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu zdecydował o unieważnieniu uchwały radnych w gminie Klwów.

Aktualizacja: 17.07.2020 10:25 Publikacja: 17.07.2020 07:26

Sąd administracyjny w Radomiu unieważnił uchwałę Rady Gminy Klwów ws. LGBT

Foto: Adobe Stock

Interwencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara przyniosła kolejny pomyślny efekt dla społeczności LGBT w Polsce. Uzasadniając decyzję, sąd stwierdził, że częścią polskiej tradycji jest tolerancja, a miarą dojrzałości danej społeczności sposób traktowania przez nią grup mniejszościowych. Sąd uznał także, że wskazanie grupy osób jako niepożądanych jest poważnym naruszeniem zasad państwa praworządnego.

Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze RPO, pozytywnie oceniła argumentację sądu:

– W naszych małych społecznościach mieszkają różni ludzie, a gminy powinny działać tak, żeby każdy czuł się tam jak u siebie w domu.

– To bardzo ważne orzeczenie dla społeczności osób LGBT w Polsce, dla demokracji i dla równości. Usłyszeliśmy, że przyjmując uchwały anty-LGBT, trzeba uwzględniać ich społeczne skutki oraz otoczenie, w jakim one zapadają, prowadząc do stygmatyzacji i krzywdzenia ludzi. Miarą dojrzałości danej społeczności jest sposób traktowania przez nią mniejszości. Osoby LGBT są częścią polskiej społeczności i nie można ich wykluczać – komentuje obecna na sali mec. Karolina Gierdal z organizacji pozarządowej Kampania przeciwko Homofobii. Przypomina podobną argumentacją sądu w Gliwicach, który dzień wcześniej unieważnił uchwałę anty-LGBT w gminie Istebna.

Czytaj także:

Precedensowy wyrok sądu ws. deklaracji "anty-LGBT"

– Sąd w Gliwicach nie miał wątpliwości, że mówiąc o ideologii, mówimy o ludziach. Odmienne twierdzenia są po prostu przymykaniem oczu na rzeczywistość.

Oba wyroki są precedensowe. Jeszcze się nie uprawomocniły. To również pierwsze wyroki w sprawie kilku dyskryminujących uchwał zaskarżonych przez Adama Bodnara, a na rozpatrzenie czeka jeszcze uchwała z Serników. Motywacją do złożenia skarg było przekonanie RPO, że takie uchwały są m.in. sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu (dopuszczalność działania organów jedynie na podstawie i w granicach prawa) oraz przyczyniają się do pogłębiania dyskryminacji osób nieheteronormatywnych i transpłciowych, a także ograniczają prawa i wolność mieszkańców gminy.

Czy WSA rozpatrujący ostatnią skargę na uchwałę w lubelskich Sernikach utrzyma linię orzeczniczą? Jest duża szansa. To właśnie w tej miejscowości w marcu 2019 r. zapadła pierwsza dyskryminująca uchwała, która stała się „wzorem" dla pozostałych. To i ona została jako pierwsza zaskarżona przez RPO. Na wynik tej sądowej batalii musimy jeszcze poczekać.

Sygnatura akt: VIII SA/Wa 42/20

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku