Postepowanie administracyjne: nowy termin załatwienia sprawy powinien być konkretny

W razie niezałatwienia sprawy w terminie, organ musi zawiadomić o tym stronę, podając nowy termin. Jednocześnie trzeba wskazać przyczyny zwłoki i pouczyć stronę o prawie do wniesienia ponaglenia.

Publikacja: 12.02.2019 04:10

Postepowanie administracyjne: nowy termin załatwienia sprawy powinien być konkretny

Foto: 123RF

- Szczególnie skomplikowana sprawa nie zostanie załatwiona w terminie. Czy można podać stronie nowy termin załatwienia tej sprawy wskazując, że nastąpi to w ciągu 2 miesięcy od otrzymania danych od innego organu?

Nie.

Zgodnie z art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ ma obowiązek załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Niezwłocznie trzeba załatwiać sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub na podstawie faktów i dowodów powszechnie znanych albo znanych z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwych do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

Czytaj także: O prawie do wniesienia ponaglenia trzeba pouczyć stronę

Zasadą jest, że załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 24 października 2018 r. (sygn. II SAB/Po 91/18, LEX nr 2578486) zwrócono uwagę, że uznanie sprawy za „szczególnie skomplikowaną" może wynikać np. z zawiłości w ustaleniu stanu faktycznego lub stanu prawnego, konieczności dokonywania licznych czynności postępowania dowodowego czy gromadzenia rozproszonych danych będących w posiadaniu różnych organów.

W myśl art. 104 k.p.a. organ załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Załatwienie sprawy polega więc na osiągnięciu końcowego celu postępowania poprzez wydanie rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w danej instancji (por. wyrok WSA w Poznaniu z 18 października 2018 r., sygn. II SAB/Po 87/18, LEX nr 2576817).

W art. 36 k.p.a. przyjęto, że o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ ma obowiązek zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia (por. art. 37 k.p.a.). Ten sam obowiązek ciąży na organie w przypadku, gdy zwłoka w załatwieniu sprawy nastąpiła z przyczyn niezależnych od organu. Przyczyny zwłoki mogą mieć więc charakter obiektywny lub wynikać z winy organu. Powinny one zostać precyzyjnie określone (por. wyrok WSA w Warszawie z 8 września 2011 r., sygn. I SAB/Wa 279/11, LEX nr 898956).

Podkreśla się, że organ, wyznaczając na podstawie art. 36 k.p.a. nowy termin załatwienia sprawy, powinien ustalić możliwie najkrótszy termin (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 lipca 2018 r., sygn. II OSK 10/18, LEX nr 2524675). W wyroku WSA w Warszawie z 9 listopada 2015 r. (sygn. IV SAB/Wa 356/15, LEX nr 1941200) zwrócono uwagę, że skoro w art. 36 k.p.a. mowa jest o nowym terminie załatwienia sprawy, to musi to być termin konkretny, określony zgodnie z zasadami przyjętymi w k.p.a., czyli w dniach, tygodniach, miesiącach (art. 57 k.p.a.). Nie można wskazać np., że wydanie decyzji nastąpi w ciągu 2 miesięcy od otrzymania danych od innego organu. Wyznaczenie nowego terminu powinno nastąpić w formie postanowienia, na które nie służy zażalenie (por. wyrok WSA w Poznaniu z 29 września 2010 r., sygn. II SAB/Po 28/10, LEX nr 756137). ?

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 35-37 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)

- Szczególnie skomplikowana sprawa nie zostanie załatwiona w terminie. Czy można podać stronie nowy termin załatwienia tej sprawy wskazując, że nastąpi to w ciągu 2 miesięcy od otrzymania danych od innego organu?

Nie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?