Aktualizacja: 12.05.2019 21:04 Publikacja: 12.05.2019 18:13
Ostatni szczyt Partnerstwa Wschodniego w 2017 r. w Brukseli
Foto: AFP
W 2009 r. na szczycie w Pradze zainaugurowano projekt zbliżania Unii i jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi.
Po upływie dekady relacje UE z sąsiadami z byłego Związku Radzieckiego zmieniły się diametralnie, choć nie każdy z nich chce być równie blisko z Unią i nie każdy marzy o członkostwie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy, po ataku ukraińskich dronów, doszło do pożaru zakładów przemysłowych w obwodzie rostowskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 27 na 28 listopada Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Ukrainę.
Statek towarowy Yi Peng 3, który jest obecnie otoczony w cieśninie Kattegat przez duńskie i niemieckie okręty wojenne, zahamował tuż nad trzema kablami łączącymi wyspę Læsø ze Szwecją - podaje duńska telewizja TV2. Dziesięć dni później uszkodzone zostały podmorskie kable łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. O udział w przecięciu tych kabli podejrzewany jest właśnie statek Yi Peng 3.
Cypr może złożyć wniosek o członkostwo w NATO, gdy jego siły zbrojne otrzymają niezbędne szkolenie i wyposażenie przy pomocy USA, co pozwoli im sprostać standardom najważniejszego sojuszu wojskowego na świecie - zapowiedział Nikos Christodoulides, prezydent Cypru.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Premier Estonii w rozmowie z Donaldem Trumpem stwierdził, że kraje NATO wydają zbyt mało na obronność.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Ludzie nie myślą o sobie źle. Nie myśli i Angela Merkel.
To historia upadku starannie wykształconego narodu. Niemiecka polityka historyczna jest więc niebezpieczna, ponieważ pozbawia historię funkcji ostrzegawczych. Historia fałszowana przestaje nas chronić.
Większość Polaków zgadza się na zwiększenie wydatków na zbrojenia. Opinie respondentów w tej sprawie są podobne do tych wyrażanych tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. W przyszłym roku rząd chce wydać na zbrojenia blisko 190 mld zł.
Transgraniczne dziedziczenie spadku to temat, który zyskuje na znaczeniu w dobie globalizacji i coraz częstszych migracji. Dziedziczenie w różnych krajach wiąże się z koniecznością zrozumienia międzynarodowych przepisów oraz aspektów prawnych dotyczących spadkobrania.
W nocy z czwartku na piątek przed parlamentem Gruzji doszło do starć policji z protestującymi przeciw decyzji gruzińskiego rządu o zawieszeniu rozmów z Brukselą na temat akcesji do Unii Europejskiej i odrzuceniu dotacji z UE do 2028 roku.
Moje priorytety są jasne. Bronić naszych wartości, promować dobrobyt i działać na rzecz pokoju – mówi „Rzeczpospolitej” António Costa, były premier Portugalii, który 1 grudnia obejmuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.
Gruzja zdecydowała się wstrzymać proces przystąpienia do Unii Europejskiej i odrzucić unijne dotacje. To odpowiedź uchwałę Parlamentu Europejskiego, w której potępiono niedawne wybory parlamentarne w tym państwie i uznano je jako „ani wolne, ani uczciwe”.
Nowelizacja dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych narzuci branżom nowe rygory, ale może im wyjść na zdrowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas