Protest taksówkarzy zawieszony. Rząd wyłączy Ubera?

Taksówkarze, którzy wczoraj sparaliżowali ulice Warszawy domagając się ograniczenia dostępu do zawodu, ostrej walki z – ich zdaniem – nieuczciwą konkurencją, jaką jest m.in. Uber, oraz odrzucenia przyjętego przez rząd raptem z początkiem kwietnia projektu nowelizacji ustawy o transporcie, wstrzymali protest.

Aktualizacja: 09.04.2019 11:20 Publikacja: 09.04.2019 08:25

Protest taksówkarzy zawieszony. Rząd wyłączy Ubera?

Foto: AdobeStock

Protesty miał być kontynuowany dziś i trwać aż do skutku, ale ostatecznie wczoraj wieczorem przewodniczący taksówkarskiej „Solidarności”, a także reprezentujący manifestujących oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, resortu przedsiębiorczości i technologii i kancelarii premiera podpisały porozumienie. Bardzo kontrowersyjne. 

Czytaj także: Taksówkarze protestują. Zablokowali całą Warszawę 

Manifestujący wstrzymają się od dalszych protestów do godz. 14. Do tego czasu strona rządowa ma na posiedzeniu Rady Ministrów zająć się wątpliwościami i zastrzeżeniami branży taxi i zdecydować o ewentualnych zmianach w projekcie nowelizacji ustawy transportowej. Ustalenia mają być przedstawione protestującym do godz. 14. Wyznaczony zostanie również termin posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, która ma zająć się postulatami taksówkarzy. „Na RDS poruszymy trzy najważniejsze kwestie: właściwe egzekwowanie prawa, pewność i bezpieczeństwo świadczonych usług, jednakowe standardy. Chcemy stworzyć Mapę Drogową - co i w jakim rytmie się wydarzy” – napisała na Twitterze Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

Szczególne wątpliwości może budzić jednak trzeci punkt poniedziałkowych porozumień taksówkarzy i strony rządowej. Rząd zobowiązał się bowiem do poruszenia na wtorkowej Radzie Ministrów kwestii czasowego wyłączenia aplikacji pośredniczących w przewozach. Chodzi m.in. o Ubera i estońsko-chińską aplikację Bolt. Usługi łączenia pasażerów z kierowcami mogłyby zostać zamknięte aż do uregulowania tych usług nową ustawą. Co więcej, rząd dał sygnał, że zamierza wycofać się z innych wcześniejszych wypracowanych w projekcie ustawy rozwiązań, nad którymi pracował aż dwa lata. Chodzi np. o wprowadzenie ponownie egzaminów z topografii czy ograniczenia dostępu do licencji. Miałyby również zostać wzmożone kontrole pośredników. 

Taksówkarze pełną listę żądań przedstawią rządowi dziś do godz. 16.

Transport
Na drogach przybywa aut po kolizjach i wypadkach
Transport
Wokół Warszawy powstanie nowa obwodnica
Transport
Chińczycy nie chcą boeingów? Rosjanie chętnie je kupią. I mają pomysł za co
Transport
Lyft wchodzi do Polski. Rywal Ubera przejmuje FreeNow
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transport
Boeing ofiarą wojny handlowej Trumpa. Chińczycy nie odbiorą zamówionych samolotów