Aktualizacja: 05.02.2020 13:26 Publikacja: 05.02.2020 13:10
Foto: AdobeStock
Naukowcy z Uniwersytetu Turyńskiego przeanalizowali 590 nagrań z włoskich ogrodów zoologicznych, w których przebywają pingwiny przylądkowe.
Współautor badania dr Livio Favaro poinformował, że dźwięki, które wydają z siebie pingwiny przylądkowe, najczęściej są krótkimi, jednosylabowymi i pojedynczymi wyrażeniami, podobnie jak u ludzi. Badacze zaobserwowali także prawo Menzeratha-Altmanna, polegające na tym, że w wyrażeniach wielosylabowych najczęściej pojawiają się sylaby krótkie. - Prawdopodobnie możemy znaleźć także wiele innych gatunków, u których to prawo się pojawia, gdyż najpewniej jest to ogólna zasada, która nie jest związana wyłącznie z ludzkim językiem - powiedział dr Favaro.
CERT Polska, zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa cybernetycznego, który zajmuje się także wyjaśnianiem, jak uniknąć oszustw w sieci, przygotował opracowanie, pokazujące, jak oszuści wykorzystują serwisy społecznościowe. "Chcąc dotrzeć z przekazem tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny, zdecydowaliśmy się link do artykułu umieścić na platformie Facebook. W krótkim czasie od publikacji materiał został usunięty" - informuje instytucja.
W piątek w części kraju IMGW prognozuje zimową aurę z dużym zachmurzeniem. Kolejne dni weekendu przynieść mają jednak poprawę pogody i sporo przejaśnień niemal w całej Polsce. Gdzie będzie padał śnieg, a gdzie spodziewać się można rozpogodzeń?
„Czy Pani/Pana zdaniem w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie Rosja może zaatakować cele w państwach NATO?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Fortel prokuratury w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości może przekreślić możliwość zakwestionowania wyjaśnień Tomasza M. – sygnalisty, na którym opiera się oskarżenie.
Za nami pierwszy w tym roku atak zimy. Obecnie temperatury znacząco jednak wzrosły. Wiele osób zastanawia się, jaka będzie pogoda w grudniu i czy jest szansa na białe święta. Najnowsze prognozy IMGW dostarczają pewnych informacji na ten temat.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Uosobienie brytyjskiego czaru i twarz wielu komedii romantycznych jako diaboliczny psychopata? Taka transgresja nie zawsze wychodzi, ale twórcy „Heretica” potrafią pożenić urok Hugh Granta z mrokiem mordercy.
Mówią, że rolnictwo to ciężki kawałek chleba. „Farming Simulator 25” temu przeczy.
Jan Polkowski pokazuje człowieka uwikłanego w historię przejeżdżającą po nim walcem.
Bon senioralny ma pomóc aktywnym zawodowo rodzinom osób powyżej 75. roku życia w zapewnieniu im właściwej opieki. W całym kraju trwają konsultacje publiczne w sprawie projektu wprowadzającej go ustawy.
Historia zapłodnienia in vitro to trudny temat, ale Netflix zrealizował go w przystępny i lekki sposób.
Wśród twórców filmowych cenię zwłaszcza Tima Burtona. Jego niedawny powrót do „Soku z żuka”, czyli „Beetlejuice, Beetlejuice”, zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Paweł Sołtys idzie przez Warszawę, a przez Pawła Sołtysa idą całe światy.
„Światłoczułość” tajemniczego autora Jakuba Jarny jest reklamowana jako „Historia, która domagała się, by ją opowiedzieć”, a „narrator czekał, aż zjawisz się, by jej wysłuchać”. Mgiełka tajemnicy, enigmatyczny autor i spalona zapałka na okładce. Kicz czy jednak całkiem udany melodramat wojenny?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas