Reklama
Rozwiń

Sondaż: Czy w Polsce są antysemici i rasiści

Czy Polska jest krajem wolnym od antysemityzmu i rasizmu? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Aktualizacja: 21.03.2018 07:31 Publikacja: 20.03.2018 23:01

Sondaż: Czy w Polsce są antysemici i rasiści

Foto: YouTube

W związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową (przypada 21 marca) przypominamy sondaż z listopada ubiegłego roku.

„Polska jest krajem wolnym od antysemityzmu i rasizmu. Ci, którzy mówią inaczej, rozmijają się z prawdą” – oświadczyła w połowie listopada premier Beata Szydło.

- Warszawa to jedna z nielicznych europejskich stolic, gdzie Żyd może spokojnie iść w jarmułce i nie grozi mu za to pobicie czy nawet zabicie. Niestety, o innych stolicach, zwłaszcza na zachód od naszych granic, tego nie można powiedzieć – mówił dwa miesiące wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

Prawie 60 proc. badanych uważa jednak, że Polska nie jest krajem wolnym od antysemityzmu i rasizmu. Z opinią wygłoszoną przez premier Szydło zgadza się co czwarty ankietowany. Zdania w tej sprawie nie ma 16 proc. respondentów.

- Częściej to mężczyźni (31 proc.) i osoby młode, do 24. roku życia (30 proc.) uważają, że w Polsce nie panuje antysemityzm i rasizm. Tego zdania są też najczęściej osoby o najniższym dochodzie, poniżej 1000 zł netto (31 proc.) oraz mieszkańcy największy miast, powyżej 500 tys. mieszkańców (30 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Nie dziwi, że ponad połowa respondentów zgodziła się, iż antysemityzm i rasizm są obecne w Polsce. Rasistowski i ksenofobiczny język jest dziś obecny zarówno w przestrzeni publicznej, jak podczas Marszu Niepodległości w Warszawie czy w mediach społecznościowych, ale również stał się częścią dyskursu medialnego i politycznego w Polsce. W ostatnich latach politycy coraz częściej sięgają po taki język dla realizacji swoich celów politycznych, kreując strach przed uchodźcami czy przed innymi mniejszościami – komentuje w rozmowie z serwisem rp.pl Weronika Rokicka z Amnesty International.

Spośród osądzonych w ostatnich latach przestępstw z nienawiści, wymierzonych w społeczność żydowską w Polsce najczęściej mamy do czynienia z wpisami i komentarzami w internecie - wynika z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości dla sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Społeczeństwo
Marznące opady i gęsta mgła – IMGW ostrzega przed niekorzystną pogodą
Materiał Promocyjny
Kalkulator śladu węglowego od Banku Pekao S.A. dla firm
Społeczeństwo
Zawrotna kariera młodzieżowych słów roku. Kto ma aurę, czym jest azbest?
Historia
Archiwum we Lwowie ratowane przez Polaków
Społeczeństwo
Pogoda na Wigilię i święta pod znakiem śniegu? W tych rejonach Polski zrobi się biało
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Społeczeństwo
Interwencja dziennikarza wstrzymała wyburzenie kamienicy, ale tylko na chwilę
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay