TSUE: polskie przepisy o wieku emerytalnym sędziów i prokuratorów niezgodne z prawem Unii
MSZ o wyroku TSUE: Dotyczy stanu historycznego
Zdaniem Iustitii wyrok TSUE jest niezwykle ważny, choć przepisy, których dotyczy zostały zmienione przed jego wydaniem (KE nie wycofała wówczas skargi, gdyż jej zdaniem nie było jasne co z uprawnieniami kobiet - sędziów, które przeszły w stan spoczynku przed nowelizacją zakwestionowanych dziś przepisów). W ocenie stowarzyszenia wyrok TSUE jest gwarancją, że ani Polsce, ani w innym kraju UE, nie zostaną wprowadzone przepisy prawne dotyczące stanu spoczynku, sprzeczne z prawem unijnym oraz zasadami nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej.
"Orzeczenie TSUE nie pozwoli władzy wykonawczej w krajach członkowskich na podejmowanie w przyszłości podobnych działań, umożliwiających systemowe podważanie niezależności sądów krajowych. Ponadto wyrok Trybunału daje podstawę do roszczeń odszkodowawczych dla sędziów, którzy na podstawie zaskarżonych przepisów zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku" - zauważa Iustitia.
Stowarzyszenie oczekuje, że takie odszkodowania zostaną dobrowolnie wypłacone sędziom, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku na podstawie przepisów zaskarżonych przez Komisję Europejską.