Iustitia po wyroku TSUE: oczekujemy wypłaty odszkodowań dla sędziów

Wycofania się z działań naruszających niezawisłość sędziowską oraz dobrowolnej wypłaty odszkodowań sędziom, których przeniesiono w stan spoczynku na podstawie przepisów zakwestionowanych dzisiaj przez Trybunał Sprawiedliwości UE oczekuje od władz "Iustitia" - największe stowarzyszenie sędziów w Polsce.

Aktualizacja: 05.11.2019 11:51 Publikacja: 05.11.2019 11:06

Iustitia po wyroku TSUE: oczekujemy wypłaty odszkodowań dla sędziów

Foto: Fotolia.com

dgk

Unijny Trybunał rozstrzygnął dziś skargę  Komisji Europejskiej na zmiany wprowadzone w Polsce ustawą z 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. TSUE uznał, że prawo unijne naruszyły przepisy nowelizacji, które:

• różnicowały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn pełniących funkcje sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów;

• obniżały wiek emerytalny sędziów sądów powszechnych;

• przyznały Ministrowi Sprawiedliwości dyskrecjonalne prawo do decydowania o przedłużeniu okresu czynnej służby sędziów.

Czytaj też:

TSUE: polskie przepisy o wieku emerytalnym sędziów i prokuratorów niezgodne z prawem Unii

MSZ o wyroku TSUE: Dotyczy stanu historycznego

Zdaniem Iustitii wyrok TSUE jest niezwykle ważny, choć przepisy, których dotyczy zostały zmienione przed jego wydaniem (KE nie wycofała wówczas skargi, gdyż jej zdaniem nie  było jasne co z uprawnieniami kobiet - sędziów, które przeszły w stan spoczynku przed nowelizacją zakwestionowanych dziś przepisów). W ocenie stowarzyszenia wyrok TSUE jest  gwarancją, że ani Polsce, ani w innym kraju UE, nie zostaną wprowadzone przepisy prawne dotyczące stanu spoczynku, sprzeczne z prawem unijnym oraz zasadami nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej.

"Orzeczenie TSUE nie pozwoli władzy wykonawczej w krajach członkowskich na podejmowanie w przyszłości podobnych działań, umożliwiających systemowe podważanie niezależności sądów krajowych. Ponadto wyrok Trybunału daje podstawę do roszczeń odszkodowawczych dla sędziów, którzy na podstawie zaskarżonych przepisów zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku" - zauważa Iustitia.

Stowarzyszenie oczekuje, że takie odszkodowania zostaną dobrowolnie wypłacone sędziom, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku na podstawie przepisów zaskarżonych przez Komisję Europejską.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?