Na to czekamy
Sejmowa opozycja bardzo pozytywnie ocenia projekt.
– To przepisy, które przywrócą nas na unijne tory – mówią politycy.
Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju w opinii dla „Rzeczpospolitej" mówi: W sytuacji zagrożenia dla państwa prawa – a tym bardziej gdy doszło do stwierdzenia naruszeń konkretnych zasad składających się na praworządność – priorytetem powinno być usunięcie skutków złych zmian. Zaprezentowana przez opozycję propozycja przywraca prawidłowy, tj. zgodny z konstytucją i standardami międzynarodowymi, skład KRS, zapewniając szeroką reprezentację jej członków. Projekt przewiduje też powołanie Rady Społecznej – opiniodawczego ciała działającego obok KRS. To dobre zmiany, które powinny zostać przedyskutowane w ramach szerokich konsultacji społecznych. Podobnie oceniam propozycje dotyczące postępowań dyscyplinarnych, w tym Izby Dyscyplinarnej czy weryfikacji statusu osób powołanych na wniosek KRS w obecnym składzie i wydawanych przez nich orzeczeń. Jestem przekonany, że organizacje pozarządowe będą niezwykle zainteresowane dyskusją o szczegółach. Sam kierunek zmian jest jak najbardziej pożądany – dodaje Wachowiec.
W rękach Sejmu
Nowela wraca teraz do Sejmu, posłowie w izbie niższej mogą odrzucić sprzeciw Senatu, wystarczy do tego bezwzględna większość głosów (liczba głosów „za" musi być większa niż suma głosów „przeciw" i „wstrzymujących się"), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (kworum). Jeśli Sejmowi nie uda się odrzucić sprzeciwu Senatu, ustawa upadnie i nie wejdzie w życie. Jeśli Sejm przyjmie ustawę, pozostanie już tylko decyzja prezydenta. Z komentarzy, jakie dziś się pojawiają, wynika, że Andrzej Duda ustawę podpisze.
Projekt nowel sądowych trafił do Sejmu w połowie grudnia jako projekt poselski. Uchwalono go 20 grudnia 2019 r. Nowelizacja zakłada m.in. kary za podważanie statusu sędziów czy też decyzji podejmowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Wobec sędziów przewidywany jest szereg kar: odsunięcie od sprawowanej funkcji, grzywna lub przeniesienie na inne stanowisko. Ustawa wprowadza też zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa SN.
Uchwalenie ustawy było powodem zorganizowania 11 stycznia Marszu Tysiąca Tóg. Nowela została też krytycznie oceniona przez Komisję Wenecką i Parlament Europejski.