Aktualizacja: 05.09.2020 08:15 Publikacja: 05.09.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Czas kryzysu i zmian, a taki właśnie jest czas trwającej epidemii, może wynieść na szczyt prawdziwych liderów. Częściej jednak bezlitośnie obnaża niekompetencję i brak podstawowych zdolności przywódczych, bo liderów jest zdecydowanie mniej niż tych, którzy uwierzyli, że dadzą radę. Najczęściej nie dają.
Ten może nieco stanowczy wstęp oddaje moje refleksje po lekturze uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej z 27 sierpnia 2020 r., w której NRA oświadcza, że – de facto – nie przeprowadzi wyborów mimo końca jej kadencji, że liczy na korzystne dla niej zmiany w prawie, a do tego wzywa izby, aby również żadnych wyborów nie przeprowadzały. Tej uchwały nie da się obronić.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dostęp do nowych technologii sprawił, że skarbówce znacznie łatwiej kontrolować podatników w sieci, zarówno dużych przedsiębiorców, jak i zwykłych Kowalskich handlujących na platformach sprzedażowych.
Grupa ok. 40 adwokatów zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej o uchylenie uchwały o wyborze dziekana ORA w Krakowie. Ich zdaniem przy liczeniu głosów i ogłaszaniu wyników doszło do szeregu błędów, które mogą powodować bezprawność tej decyzji.
W sądzie jako obrońca i pełnomocnik w sprawach karnych bywam często. Nigdy jednak nie zdarzyło mi się nic tak osobliwego jak to, o czym chcę opowiedzieć.
Warto pokazać radcę prawnego nie tylko jako profesjonalistę, ale też jako „zwykłego człowieka”, który pomaga innym ludziom, działa np. w jakiejś organizacji, w fundacji, jest wolontariuszem - mówi Michał Korwek, kandydat na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, dziekan OIRP w Olsztynie.
Resort sprawiedliwości chce podnieść stawki za sprawy z urzędu i z wyboru. Adwokaci i radcowie prawni wskazują jednak, że konieczna jest szersza reforma systemu.
Na stronie rządowego centrum legislacji pojawiły się aż cztery projekty rozporządzeń regulujących wysokości opłat za czynności adwokatów i radców prawnych, zarówno z urzędu, jak i z wyboru. W wielu kategoriach zostaną one podwojone.
Obowiązkiem państwa jest zapewnienie aresztowanemu kontaktu z obrońcą. Złożoność czy wyjątkowość sprawy nie może mieć wpływu na umożliwianie widzeń.
Gwarancje procesowe obrony zostaną zwiększone, ale surowość kar nadal będzie problemem.
Minister Sprawiedliwości opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości opłaty za udział w egzaminie adwokackim. Kandydaci na adwokatów będą mile zaskoczeni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas