Koronawirus zwiększył przewagę specjalistów, którzy w krajach Unii Europejskiej stanowią największą grupę zawodową. Ich udział w ogólnej liczbie pracowników wzrósł w czasie pandemii do ponad 20 proc. Co więcej, byli oni grupą zawodową, która w minionym roku zanotowała największy wzrost zatrudnienia. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w III kw. 2020 na stanowiskach specjalistycznych w różnych branżach i działach pracowało prawie 5 proc. osób więcej niż rok wcześniej.
Tymczasem w większości pozostałych dużych grup zawodowych pandemia Covid-19 wywołała spadek zatrudnienia. Według Eurostatu za III kwartał 2020 r. największy, bo niemal 9-proc., spadek miał miejsce wśród pracowników fizycznych o najniższych kwalifikacjach – pracujących m.in. w rolnictwie, budownictwie, w usługach sprzątania czy w restauracjach. Oni najbardziej ucierpieli wskutek wywołanej przez Covid-19 zapaści w gastronomii i hotelarstwie czy w obsłudze biur.
Jak wynika z danych Eurostatu, miniony rok był też okresem spadku zatrudnienia w usługach i w handlu; w III kwartale 2020 r. pracowało tam prawie 7 proc. osób mniej niż rok wcześniej. Niemal o 6 proc. zmniejszyło się wśród robotników przemysłowych, choć III kwartał był w całej Unii okresem odbicia, także na rynku pracy. Widać to w danych dotyczących liczby osób, które w ostatnich miesiącach odeszły z pracy, jak również tych, które ją w tym czasie podjęły.
O ile zaraz po wybuchu pandemii, w II kwartale, najwyższa od 15 lat liczba pracowników w Unii (prawie 6,3 mln) odeszła z pracy, to z kolei w III kw. liczba odejść była rekordowo mała; prawie o 8 proc. niższa niż rok wcześniej. Podobnie było w Polsce, gdzie ten spadek w skali roku sięgnął w III kw. prawie 14 proc.