Do konsultacji trafił właśnie przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Pracy projekt ustawy, mający na celu poprawę skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Jest on odpowiedzią na większość postulatów zgłaszanych przez komorników i organizacje zrzeszające rodziców walczących o te środki.
Projekt uderza w tych alimenciarzy, którzy twierdzą, że nie regulują swoich zobowiązań z uwagi na brak zatrudnienia. Po wejściu w życie ustawy to oni mają być w pierwszej kolejności kierowani na roboty publiczne i aktywizowani przez urzędy pracy.
Ale w projekcie znalazły się także dwa postulaty zgłaszane przez komorników. To stworzenie szybkiego systemu przepływu informacji o zatrudnieniu dłużnika między instytucjami, a także możliwość egzekucji alimentów z diet wypłacanych podczas podroży służbowych.
– Cieszymy się, że resort pracy wreszcie poważnie potraktował postulaty zgłaszane przez praktyków – mówi Robert Damski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.
Nowe przepisy wprowadzają możliwość elektronicznej wymiany informacji od organów emerytalno-rentowych oraz od organów podatkowych. Te ostatnie będą także informowały komornika o wszelkich zmianach, np. rachunku bankowego, które mają wpływ na egzekucję alimentów. – To na pewno wyeliminuje sytuacje, w których informację o miejscu pracy otrzymujemy wtedy, gdy dłużnik już zmienił firmę – podkreśla Damski.