– Widać wyraźnie dynamiczny napływ kapitału i rozwój w obszarze związanym z nieruchomościami, rewitalizacją i wynajmem powierzchni biurowych – mówi Jacek Klimkowski, partner w kancelarii Cieślak Klimkowski, która debiutuje w rankingu. – Mamy też Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Nasza kancelaria została tam doceniona za jakość obsługi i jest rekomendowana kolejnym podmiotom jako partner strefy.
Mec. Klimkowski zauważa, że o ile na początku swojej działalności jego kancelaria opierała się głównie na obsłudze klientów spoza Łodzi, o tyle obecnie ma coraz więcej zleceń od podmiotów gospodarczych z Łodzi. Świadczy to o tym, że lokalne biznesy rosną w siłę.
– Rynek usług prawnych w Łodzi jest już też na tyle rozwinięty, że pojawiają się skomplikowane transakcje z udziałem podmiotów zagranicznych, które coraz częściej są obsługiwane przez lokalne kancelarie. W związku z rosnącym popytem na prawników specjalistów największe łódzkie kancelarie zaczynają zatrudniać doświadczonych prawników z dużych, międzynarodowych kancelarii z Warszawy. Jednak nadal większość lokalnych firm prawniczych to małe, jedno- lub kilkuosobowe kancelarie – mówi Jacek Klimkowski.
Opolszczyzna
W najmniejszym województwie konkurencja wśród prawników jest duża, choć nie wynika to z naszej tabeli – w rankingu wzięło udział zaledwie osiem kancelarii. Większość opolskich firm prawniczych to maleńkie kancelarie, które nie mogłyby zakwalifikować się do rankingu.
– Trzeba pamiętać, że wielkość kancelarii musi być dostosowana do możliwości pozyskania klientów. W Opolu jest trochę firm i instytucji, ale nie można nas porównywać z Wrocławiem czy Katowicami – mówi Tomasz Zapotoczny z kancelarii Zarębski Zapotoczny Boruszek Konowalczuk Spółka Partnerska, która po rocznej przerwie znów wzięła udział w klasyfikacji wielkościowej.
W jego ocenie specyfiką Opola jest właśnie położenie między Katowicami a Wrocławiem.
– W tych ośrodkach już brakuje rąk do pracy, więc inwestorzy zaczęli patrzeć na Opole. A potencjalnych pracowników jest sporo, także dobrze wykształconych, bo mamy na miejscu kilka wyższych uczelni. Mamy też dynamicznie rozwijającą się podstrefę Wałbrzyskiej SSE, której tereny położone są na obszarze całego województwa – mówi mec. Zapotoczny
Prognozuje, zresztą podobnie jak prawnicy z innych regionów, że w tym roku kancelarie na Opolszczyźnie będą skupiały swoje działania na wspieraniu podmiotów we wdrażaniu RODO.
Lubelszczyzna i Podkarpacie
Witamy w rankingu nową kancelarię z tego regionu: Dziedzic Kowalski Kornasiewicz i Partnerzy z Rzeszowa. Michał Kornasiewicz, partner w tej kancelarii, tak mówi o lokalnym rynku usług prawniczych:
– Biznes koncentruje się tutaj wokół dużych kancelarii, które nie obawiają się konkurencji ze strony małych. Naszymi klientami są przedsiębiorstwa energetyczne oraz ich oddziały, nie tylko na Podkarpaciu i w Lubelskiem, ale także na Mazowszu, w Podlaskiem, Świętokrzyskiem. Możliwości zarobku lokalnym prawnikom dają także specjalne strefy ekonomiczne w Mielcu, Starachowicach i Tarnobrzegu. Przedsiębiorstwa, które tam zainwestowały, potrzebują bieżącej obsługi prawnej. I choć duże projekty czy spory są raczej zarezerwowane dla sieciówek, to mniejsze kancelarie wciąż mogą zarobić tam, gdzie nie jest wymagane wysokie OC.
Podlasie i Warmia
Białystok to miasto, w którym nie ma tak wielu wielkich firm i inwestycji jak w Warszawie czy Krakowie, ale prawnicy nauczyli się tutaj korzystać z koniunktury w innych regionach kraju.
– W dobie internetu odległość nie jest żadną barierą. Pod warunkiem, że prowadzi się biznes prawniczy aktywnie, a nie czeka na klienta – mówi mec. Jerzy Bieluk (kancelaria Bieluk i Partnerzy). – Mamy na miejscu bardzo dobry wydział prawa i możemy zatrudniać dobrych prawników, chyba nawet bardziej zaangażowanych w pracę niż w Warszawie. Dzięki temu możemy oferować firmom spoza Białegostoku usługi bardzo dobrej jakości, ale po konkurencyjnych cenach.
Zdaniem mec. Bieluka klienci nie oczekują już od prawnika osobistego kontaktu, wolą nawet kontakt zdalny, ale stały i szybką reakcję na zgłaszane problemy. – Ale i to za mało. Klienci chcą aktywnej postawy prawnika – on ma szukać rozwiązań optymalnych dla firmy, a nie czekać na ich pytania – mówi mec. Bieluk.