Parlament Europejski ostrzegł, że wykreślenie ośmiu państw z listy rajów podatkowych utrudni walkę z uchylaniem się i unikaniem płacenia podatków.
W czwartek posłowie zagłosują w sprawie utworzenia specjalnej komisji, której zadaniem będzie zbadanie mechanizmów przestępstw finansowych, unikania opodatkowania i uchylania się od płacenia podatków.
Straty
Zgodnie z niektórymi szacunkami straty w UE z powodu unikania i uchylania się od płacenia podatków sięgają nawet 1 biliona euro rocznie. Rządy mogłyby wykorzystać te środki na wsparcie służby zdrowia, oświaty i innych usług. Zamiast do budżetów państw członkowskich pieniądze te trafiają jednak do rajów podatkowych na całym świecie. Szacuje się, że straty podatkowe państw członkowskich ujawnione w tzw. panamskich papierach wystarczyłyby na wsparcie 1,5 miliona miejsc pracy w całej UE.
Znikające raje z czarnej listy
Utworzenie czarnej listy rajów podatkowych było jednym z kluczowych elementów sprawozdania końcowego komisji ds. panamskich papierów. Powołana w ślad po ujawnieniu "panamskich papierów" w czerwcu 2016 roku komisja śledcza miała za zadanie zbadać działania Unii Europejskiej i jej państw członkowskich na rzecz zapewnienia przejrzystości w kwestiach podatkowych.
Mimo to 23 stycznia 2018 roku ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej postanowili wykreślić Panamę i siedem innych państw (Barbados, Grenadę, Koreę Południową, Makao, Mongolię, Tunezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie) z czarnej listy podatkowej, ponieważ państwa te zobowiązały się do podjęcia działań mających na celu usunięcie braków wskazanych przez UE i do reform systemów podatkowych.