Aż o ponad 15 proc. wzrosła w ubiegłym roku liczba ofert pracy opublikowanych w sieci – wynika z danych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a także Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, do których dotarła „Rzeczpospolita". Tak duże tempo ubiegłorocznego wzrostu to głównie zasługa przyspieszenia w pierwszym półroczu, gdy liczba ofert zwiększyła się w skali roku o prawie 21 proc. W drugiej połowie wzrost był już nieco wolniejszy, do czego przyczyniła się wysoka baza odniesienia z 2017 r. – Widać, że dynamika rekrutacji spowalnia – twierdzi Robert Pater z Katedry Makroekonomii WSIiZ, autor analizy, który zwraca uwagę, że w grudniu 2018 r. w sześciu województwach liczba ogłoszeń o pracy była mniejsza niż rok wcześniej (największy, ponad 7-proc. spadek zanotowano w świętokrzyskim). Jednak i tak kandydaci do pracy mieli w ostatnich miesiącach minionego roku w internecie po ponad 200 tys. ofert zatrudnienia do wyboru, a w listopadzie został pobity historyczny rekord z 215,2 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych online.
![](http://grafik.rp.pl/grafika2/1511111,9.jpg)
Usługi górą
Jak ocenia Robert Pater, w ubiegłym roku wyraźnie rosło zapotrzebowanie na pracowników branż usługowych, w tym logistyki i transportu. Zdecydowanie większy wybór ofert mieli też pracownicy produkcji oraz budownictwa. Podobny trend widać w danych czołowego portalu rekrutacyjnego, Pracuj.pl, gdzie w minionym roku opublikowano prawie 572 tys. ofert pracy, o ponad 7 proc. więcej niż rok wcześniej.
– Bardzo dużą aktywność pracodawców odnotowywaliśmy zwłaszcza w pierwszym i trzecim kwartale roku. Tendencje te nakładają się na dobrą sytuację na rynku pracy – zaznacza Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl. Jak dodaje, w 2018 r. firmy wciąż najchętniej poszukiwały tam handlowców i sprzedawców, do których kierowano prawie co trzecią ofertę na portalu. Drudzy co do popularności byli specjaliści obsługi klienta (22 proc. ofert), a za nimi – specjaliści IT (15 proc.).
Choć zdaniem Rafała Nachyny na razie nie sprawdziły się prognozy części ekspertów zakładających duże problemy branży handlowej w związku z zakazem handlu w niedzielę, to specjalizacja handel i sprzedaż miała w ub.r. lekki (4 proc.) spadek liczby ofert. Z kolei największy wzrost ogłoszeń na Pracuj.pl notowali budowlańcy, choć też o ponad jedną piątą zwiększyła się liczba ofert dla specjalistów produkcji, logistyki i działów inżynieryjnych. O wysypie ofert pracy dla budowlańców, kierowców i kasjerów-sprzedawców w sklepach mówi Paulina Rezmer, rzecznik OLX, dodając, że na OLX Praca opublikowano w ostatnim kwartale ub.r. 160 tys. ogłoszeń.