Marszałek Grodzki w orędziu: Czy podziały w narodzie są przez kogoś inspirowane?

- Nad ustawami sądowymi Senat będzie pracować najstaranniej jak to jest możliwe - zadeklarował w orędziu marszałek Tomasz Grodzki (PO-KO).

Aktualizacja: 23.12.2019 05:16 Publikacja: 22.12.2019 18:58

Marszałek Grodzki w orędziu: Czy podziały w narodzie są przez kogoś inspirowane?

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

zew

Było to drugie orędzie wygłoszone przez Tomasza Grodzkiego, który na stanowisko marszałka Senatu został wybrany po wyborach parlamentarnych z 13 października.

Marszałek rozpoczął wystąpienie od zacytowania maksymy "na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie", która, w jego ocenie, powinna być "zawołaniem wszystkich działających w służbie publicznej". - W tym duchu chciałbym poinformować, że Senat obradował nad ważnymi ustawami, w tym nad senacką inicjatywą kończącą niesprawiedliwe traktowanie emerytalne kobiet z rocznika 1953, którą wysłaliśmy do Sejmu - oświadczył.

Odniósł się też do uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa autorstwa posłów klubu PiS przewiduje m.in. możliwość złożenia z urzędu (ewentualnie przeniesienie na inne miejsce służbowe) sędziów, którzy podejmą działa "w celu kwestionowania istnienia stosunku służbowego osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim".

Grodzki ocenił, że tzw. ustawy sądowe są ważne dla sędziów, "ale jeszcze ważniejsze dla każdego z nas, gdyż każdy chciałby być sądzony sprawiedliwie przez niezawisłego sędziego". - Wiemy, że system sądownictwa wymaga reform, ale chyba nie takich, jakie są wdrażane przez ostatnie cztery lata. Dlatego zapewniam państwa, że nad ustawami sądowymi Senat będzie pracować najstaranniej jak to jest możliwe, dbając o nienaruszalność konstytucyjnej zasady współpracy, ale i wzajemnej niezawisłości władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej, gdyż jest to fundament demokratycznego ustroju państwa - powiedział marszałek.

Grodzki mówił też, że w radosnym okresie świąt warto zadać sobie fundamentalne - w jego ocenie - pytanie: "czy podziały w naszym narodzie, których doświadczamy obecnie, czemuś czy komuś służą, czy przynoszą coś dobrego krajowi czy komukolwiek z nas?".

- Odpowiedź brzmi jednoznacznie: nie. Czy może są przez kogoś inspirowane? Odpowiedź jest już mniej jednoznaczna, możemy jedynie snuć podejrzenia. Przynoszą wiele szkód, a czasami potrafią ranić bardziej niż skalpel. Naród podzielony jest łatwiejszym przeciwnikiem dla tych, którzy Polsce rzeczywiście źle życzą - stwierdził. Dodał, że okresy największej chwały "przeżywaliśmy, gdy byliśmy zjednoczeni". W tym kontekście wymienił bitwę pod Grunwaldem i powstanie Solidarności.

Marszałek zaapelował, by spierać się "mądrze" i bez wzajemnego obrażania się. - Nikt z nas nie ma monopolu na jedynie słuszną rację. Nigdy - podkreślił.

- Jeden z bohaterów Ameryki (obok Kościuszki) marszałek Lafayette na pytanie: dlaczego Ameryka jest wielka odpowiedział, że jest wielka, gdyż jest dobra. Bądźmy zatem – a przynajmniej starajmy się – być dla siebie dobrzy, a nie podli. Wierzę, że wszystkim nam zależy, aby nasza wspaniała ojczyzna także była wielka, wielka swoją historią, tradycją, obyczajami, różnorodnością, wzajemnym szacunkiem i poszanowaniem godności drugiego człowieka, ale i wielka naszymi nadziejami na dobrą przyszłość jako wspólny dom dla nas wszystkich - zakończył Grodzki, życząc widzom wesołych świąt.

Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu