Aktualizacja: 30.08.2021 08:56 Publikacja: 29.08.2021 19:29
powrót z emigracji
Foto: Adobe Stock
Projekt zmian podatkowych Polski Ład zawiera propozycje zachęt dla Polaków mieszkających na stałe za granicą. Już od 2022 r. ma obowiązywać ulga na powrót.
– To próba zachęcenia podatników, którzy zmienili rezydencję podatkową na zagraniczną, do ponownego rozliczania się z podatku dochodowego w Polsce. Z projektu ustawy wynika, że możliwość zastosowania ulgi będzie uzależniona m.in. od udokumentowania certyfikatem rezydencji podatkowej zamieszkiwania za granicą przez ostatnie (minimum) trzy lata, co w efekcie może ograniczać dostępność ulgi dla niektórych osób wracających do kraju – mówi Rafał Kołkowski, doradca podatkowy w kancelarii CMS.
Rząd, zachęcając Polaków do powrotu z zagranicy, jest jak biblijny ojciec przyjmujący syna marnotrawnego, tylko zamiast wystawnych szat proponuje mu podatkową rózgę.
Coraz więcej Polaków decydujących się po latach na powrót do kraju ma nie lada kłopoty ze skarbówką
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas