Opieka naprzemienna to coraz popularniejsze rozwiązanie. Może mieć jednak negatywne konsekwencje podatkowe. Matka i ojciec, którzy zajmują się dzieckiem na zmianę, chcą się oboje rozliczyć jako samotny rodzic, by zapłacić niższy podatek. Według fiskusa żadne z nich nie ma prawa do preferencji.
Pisaliśmy o tym: Ulga dla dwojga rodziców „PIT – wspólne rozliczenie z dzieckiem dla obojga rozwiedzionych lub samotnych rodziców" 6 kwietnia 2017 r.
Mówi o tym najnowsza interpretacja (nr 0115-KDIT2-2.4011.153.2018.1.IL), dotycząca ojca, który uzyskał rozwód w 2017 r. Zgodnie z wyrokiem sądu okręgowego oboje rodzice sprawują władzę rodzicielską nad sześcioletnim synem. Chłopiec przebywa u każdego z nich w równych tygodniowych okresach czasu. Koszty utrzymania i wychowania ponosi ten rodzic, u którego syn akurat przebywa.
Czytaj także: Samotny rodzic nie rozliczy się wspólnie z dzieckiem
Wystarczy część roku
Wnioskodawca napisał, że opiekuje się dzieckiem naprzemiennie z byłą żoną, przez co stale uczestniczy w jego wychowaniu. Robi to samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Napisał też, że zarówno on, jak i jego była żona, rozliczyli się za 2017 r. jako osoby samotnie wychowujące dziecko. Przepisy nie wymagają bowiem, by podatnik przez cały rok był samotnym rodzicem. Wystarczy, by taki stan zaistniał w ciągu roku.