Aktualizacja: 02.03.2018 14:12 Publikacja: 02.03.2018 14:12
Foto: Shutterstock
Naukowcy z Ohio State University znaleźli ewolucyjną wskazówkę, dlaczego grzyby psylocybinowe zyskały umiejętność zmieniania stanu świadomości u ich ludzkich konsumentów.
Wydaje się, że geny odpowiedzialne za wytwarzanie psylocybiny zostały wymienione w procesie nazywanym horyzontalnym transferem genów. Zjawisko to polega na przechodzeniu genów między organizmami różnych gatunków, które zwykle pozostają w ścisłej relacji ekologicznej. Środowisko, w którym ta wymiana nastąpiła, obfitowało w dużą ilość owadów odżywiających się grzybami. Był to obornik zwierzęcy.
Psylocybina z grzybów wpływa na neuroprzekaźniki u ludzi i owadów, które są prawdopodobnie ich największym wrogiem. Na nas i owady działa jednak odmiennie. Podczas gdy ludzi wysyła „na orbitę”, u much zmniejsza apetyt. Naukowcy spekulują, że właśnie obniżenie szansy na zjedzenie przez owady było powodem wytworzenia „magicznych” zdolności przez grzyby.
Psylocybina została przebadana pod kątem zastosowania w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych w tym lekoopornej depresji, uzależnień i lęków. Zarówno w USA jak i innych państwach wiele ośrodków analizuje potencjalne zastosowanie jej w procedurach medycznych. Wyniki są obiecujące. Niestety, restrykcyjne prawo antynarkotykowe opóźniło te badania o dziesiątki lat.
Badacze z Instytutu Maxa Plancka przeprowadzili eksperyment, w którym przetestowali umiejętności dzikich ryb. Zwierzęta zdawały się rozróżniać nurków po kolorystyce elementów stroju i sprzętu. Jak przebiegał eksperyment i jakie przyniósł wyniki?
Ludzie i psy żyją obok siebie od około 30 tysięcy lat. Nowe badanie pozwoliło postawić ciekawą teorię, odnośnie wilczej ewolucji. Przeprowadzono symulację, w której przetestowano m.in. scenariusz „samoudomowienia” wilków. Co pokazały wyniki badania?
Jądro Ziemi to jedno z najbardziej tajemniczych i niedostępnych miejsc na planecie. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat zaszły w nim pewne ważne zmiany.
Flagowy program stworzenia szczepionki przeciwko malarii został wstrzymany przez administrację Donalda Trumpa. To tylko jeden z przykładów zakłóceń w badaniach medycznych na całym świecie od czasu objęcia władzy przez nowego prezydenta USA - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".
Około 480 km od wybrzeża Oregonu znajduje się podwodny wulkan, który prawdopodobnie wybuchnie do końca 2025 r. Naukowcy obserwują wzmożoną aktywność sejsmiczną w tym regionie oraz te same oznaki, które poprzedzały poprzednie erupcje.
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
KinoGram, kino mieszczące się w przestrzeni Fabryki Norblina, zaprasza na dwa autorskie cykle. W programie wydarzeń cyklicznych zobaczymy klasykę europejskiego kina, czyli Podwójne Życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz dokument Against Gravity o Jeanie Paulu Gaultier.
Studenci, studentki i doktoranci pięciu warszawskich uczelni, biorący udział w Akademii Przedsiębiorczości BraveCamp, walczyli o nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
O rozwoju w obszarach zielonej energii i technologii i o tym, dlaczego firma zdecydowała się na wejście w sektor transportu kolejowego, oraz jakie są cele inwestycji w platformę OnTrain, mówią Maciej Dyjas, współwłaściciel i partner zarządzający w Griffin Capital Partners, oraz Tomasz Mrowczyk, partner współzarządzający w Griffin Capital Partners.
Transformacja energetyczna oznacza inwestycje. Dlatego kluczową rolę odgrywa w niej sektor finansowy, który coraz częściej analizuje plany dekarbonizacyjne swoich klientów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas