W Polsce ruszają badania zmienności koronawirusa SARS-CoV-2

Na moje zlecenie Agencja Badań Medycznych uruchamia monitoring zmienności wirusa SARS-CoV-2 w Polsce - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w 325 dniu epidemii koronawirusa w naszym kraju, cztery miesiące po wykryciu w Wielkiej Brytanii szczepu B.1.1.7.

Publikacja: 22.01.2021 17:44

W Polsce ruszają badania zmienności koronawirusa SARS-CoV-2

Foto: AFP

zew

"Agencja Badań Medycznych na zlecenie ministra zdrowia we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchamia ogólnopolskie badanie monitorujące zmienność genetyczną wirusa SARS-CoV-2 w Polsce" - podała ABM.

W komunikacie dodano, że projekt powstał w odpowiedzi na zgłoszoną przez Ministerstwo Zdrowia potrzebę realizacji ogólnopolskiego badania geno-epidemiologicznego wariantów genetycznych SARS-CoV-2, jak również potrzebę monitorowania zagrożenia jakie mogą stwarzać nowe warianty genetyczne wirusa, w szczególności dla efektywności szczepień przeciw COVID-19.

Czytaj także: Apel państw bałtyckich w sprawie szczepionki koncernu AstraZeneca

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że funkcję lidera projektu będzie pełnił prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii MCB UJ.

- Celem projektu będzie monitoring zmienności oraz ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce w najbliższych 18 miesiącach. Efektem bezpośrednim będzie stała weryfikacja obecności w kraju wariantów potencjalnie niebezpiecznych, ale również analiza ewolucji wirusa pod kątem skuteczności szczepionki i możliwości reinfekcji, czy też skuteczności dostępnych testów diagnostycznych RT-qPCR – powiedział prof. Pyrć, cytowany w komunikacie.

Do rozpoczęcia badań pozytywnie odniósł się p.o. prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński. - Dzięki ogólnopolskiemu badaniu będziemy wiedzieli nie tylko punktowo, czy mutacja jest w Polsce, ale również jaka jest jej powszechność i czy ma wpływ na rozwój epidemii - skomentował, cytowany w komunikacie.

Jak podała ABM, projekt przewiduje sekwencjonowanie izolatów wirusa pobranych od pacjentów spełniających kryteria epidemiologiczne oraz analizę bioinformatyczną uzyskanych danych. Na tej podstawie możliwa ma być identyfikacja występujących wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 z uwzględnieniem czynników ryzyka.

W Polsce wykryto już tzw. brytyjski wariant koronawirusa (określany jako B.1.1.7). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała wcześniej, że nowy wariant wirusa wykryto jak dotąd w 60 państwach świata.

Wariant wykryty w Wielkiej Brytanii obejmuje mutację, która zwiększa zakaźność wirusa nawet o 70 proc. w stosunku do dotychczas dominującego wariantul; ma być odpowiedzialny za gwałtowny wzrost liczby wykrywanych zakażeń w Irlandii i Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach.

Pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 r.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053