Aktualizacja: 13.03.2020 22:04 Publikacja: 13.03.2020 22:04
Foto: AFP
Zgodnie z rozporządzeniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, od 12 marca odwołano działania na uczelniach, związane z dydaktyką. Warszawskie uczelnie zawieszają zajęcia do 14 kwietnia (Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska) lub do odwołania (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego).
Mogłoby się wydawać, iż studenci ucieszą się z zaistniałej sytuacji, w końcu dla wielu z nich oznacza to odpoczynek od nauki. W istocie, część z nich na pewno entuzjastycznie podeszła do decyzji premiera i rektorów. Szybko jednak pojawiło się mnóstwo pytań dotyczących funkcjonowania uczelni w czasie kwarantanny. Skalę dylematów pokazują aktualizowane na bieżąco, uruchomione przez uczelnie strony z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Studenci są ciekawi m.in. organizacji roku akademickiego, egzaminów broniących prac dyplomowych, funkcjonowania administracji uniwersytetów, czy ważności legitymacji. O desperacji, by proces kształcenia nie został zachwiany, świadczyć mogła chociażby frekwencja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w przeddzień zawieszenia jej działalności. Odnotowano wtedy 3318 wejść, a wypożyczonych zostało 8137 książek. Na Facebooku z kolei powstała grupa „Stowarzyszenie Umarłych BUWowców”, na forum której studenci wymieniają się fragmentami wypożyczonych publikacji. Po dwóch dniach zrzeszało ponad 2 tysiące osób.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński sąd skazał na 7,5 roku więzienia mężczyznę, który okradł żołnierza na kwotę niemal 100 tysięcy złotych.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Sumach w nocy z 29 na 30 stycznia dron uderzył w blok mieszkalny.
Sekretarz stanu Marco Rubio powiedział w czwartek, że oferta prezydenta Donalda Trumpa dotycząca kupna Grenlandii „nie jest żartem". - Możecie być pewni, że za cztery lata nasze interesy w Arktyce będą bezpieczniejsze - powiedział Rubio w wywiadzie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 28 na 29 stycznia ukraiński dron miał atakować elektrownię atomową w obwodzie smoleńskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 27 na 28 stycznia w Charkowie doszło do dużego pożaru na terenie jednego z zakładów przemysłowych po ataku rosyjskiego drona.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Zanim na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa amerykańskie służby rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję przeciw nielegalnym imigrantom, na liście deportacyjnej były tysiące Polaków. Do tej pory Polacy stanowili niewielki odsetek deportowanych ze Stanów Zjednoczonych.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Nie można w niego inwestować, nie da się go „flipować”, nie można też go kupić. Stał się najcenniejszym dobrem w przepracowanych społeczeństwach. Co to takiego? Sen. Coraz więcej osób bierze urlop, żeby się wyspać, a luksusowe łóżka czy specjalnie przygotowane szyte kołdry zyskują coraz większą popularność – podobnie jak oferta hoteli kuszących osoby niewyspane perspektywą idealnego urlopu pod kołdrą.
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Destabilizacja sytuacji politycznej w Berlinie i Paryżu długofalowo nie jest niczym dobrym. Jeśli jednak chcemy ją przekuć w szansę, mamy dobry moment, by odnowić polityczny ład w Europie. Ponad sześć dekad po francusko-niemieckim traktacie elizejskim i ponad 30 lat po polsko-niemieckim traktacie o dobrym sąsiedztwie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do tego konieczną wyobraźnię.
W 1988 roku przyjąłem propozycję zostania członkiem Biura Politycznego PZPR, ponieważ rozumiałem, że generał Jaruzelski potrzebuje wokół siebie osób, które będą wspierać porozumienie się z Solidarnością - mówi Janusz Reykowski, psycholog i działacz polityczno-społeczny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas