Zgodnie z art. 88f ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zezwolenie na pracę cudzoziemca określa m.in. wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu. Analogiczną regulację w odniesieniu do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zawiera art. 88z ust. 1 pkt 3 lit. g powołanej ustawy. Z kolei z art. 2 ust. 1 pkt 22a oraz art. 87 ust. 3 tej ustawy wynika, że powierzenie pracy cudzoziemcowi na innych warunkach niż wskazane w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu – jest nielegalne.
Od ok. 2 lat do Państwowej Inspekcji Pracy kierowanych jest wiele pytań dotyczących interpretacji powyższych przepisów, w tym w szczególności zawartego w zezwoleniach na pracę i oświadczeniach warunku określającego wymiar czasu pracy bądź liczbę godzin pracy cudzoziemca w tygodniu lub miesiącu. Większość tych pytań zawiera prośbę o wyjaśnienie wątpliwości, czy dopuszczalne jest powierzenie pracy cudzoziemcowi w wyższym wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin niż określone w ww. dokumentach, a zatem również w godzinach nadliczbowych.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zapewnianie jednolitości stosowania prawa, w szczególności przez udzielanie wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów ustawy, należy do zadań na rzecz rynku pracy realizowanych przez ministra właściwego do spraw pracy (aktualnie: Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Mając na względzie treść powyższego przepisu, Główny Inspektor Pracy zwrócił się do właściwego merytorycznie w rozpatrywanej sprawie Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o udzielenie wyjaśnień dotyczących sposobu interpretacji warunku zawartego w zezwoleniu na pracę i oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – w postaci wymiaru czasu pracy albo liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu.
W piśmie wystosowanym do MRPiPS zwrócono uwagę na kierowane do PIP wątpliwości prawne związane ze stosowaniem odpowiednich przepisów, a zwłaszcza na wyrażane w otrzymywanej korespondencji przekonanie wielu pracodawców, że regulacje te są nazbyt restrykcyjne (np. niektórzy pracodawcy podnosili, że są zmuszeni rozliczać czas pracy zatrudnianych cudzoziemców „z dokładnością co do minuty i sekundy"). W związku z tym we wspomnianym piśmie zawarto prośbę o rozważenie możliwości podjęcia działań legislacyjnych w celu ewentualnego uelastycznienia ww. warunków określonych w zezwoleniach na pracę i oświadczeniach.
Z odpowiedzi Departamentu Rynku Pracy MRPiPS zawartej w piśmie z dnia 3 kwietnia 2019 r. (znak: DRP.VIII.40321.85.2019.AD) wynika, że nie jest dopuszczalne powierzenie pracy cudzoziemcowi w wyższym bądź niższym wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin pracy niż określony w wydanym dla niego zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu.