19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 28.05.2020 16:08 Publikacja: 28.05.2020 16:08
Foto: Dział Fotomedyczny WUM
Polska placówka dołączyła do nielicznych ośrodków na świecie, które mogą stosować tego rodzaju urządzenia. Została wybrana przez międzynarodowych ekspertów, którzy oceniali tą technologię i zaproponowali Klinikę Kardiologii WUM jako jeden z wiodących ośrodków na świecie, który może ją wdrażać i oceniać.
- Do tej pory pacjent musiał mieć stale ze sobą specjalny nadajnik. By przekazywać informacje do ośrodka nadzorującego musiał być podłączony do prądu. Teraz urządzenie łączy się z telefonem komórkowym pacjenta i za pomocą aplikacji wysyła dane do centrum monitorowania. Ominęliśmy element dodatkowego nadajnika – tłumaczy prof. Marcin Grabowski z WUM, który wszczepił urządzenie. Lekarz dodaje, że w ten sposób zwiększa to też znacznie mobilność pacjenta. - Proszę też pamiętać, że w dobie komórek - pacjent nie będzie musiał nic dodatkowo nosić i pamiętać już o niczym innym – wyjaśnia.
Pacjenci Centrum Urologii Zaawansowanej URO.pl w Szpitalu św. Anny w Piasecznie jako pierwsi w Polsce mogą poddać się leczeniu kamicy nerkowej z wykorzystaniem ultra-cienkiego endoskopu wykorzystywanego w procedurze mini-RIRS. Urządzenie to pozwala na precyzyjne usuwanie złogów nawet z trudno dostępnych miejsc w nerce, bez względu na średnicę moczowodu.
Na chorobę Alzheimera cierpi blisko siedem milionów Amerykanów. Póki co nie istnieje na nią lekarstwo, choć ostatnie badania wskazują, że Ozempic, lek na cukrzycę i otyłość, może zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Działanie aplikacji opiera się na komunikatach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W momencie, gdy GIS wycofuje dany produkt, użytkownicy aplikacji foodAlert otrzymują powiadomienie.
Po utracie ręki Brytyjka otrzymała innowacyjną protezę ramienia. Steruje nią sztuczna inteligencja. To kolejny obszar w medycynie podbijany przez AI.
Naukowcy zidentyfikowali białka, których wykrycie we krwi może być ostrzeżeniem przed chorobą nowotworową na siedem lat przed jej zdiagnozowaniem.
W 2024 roku odnotowano łącznie 32 430 przypadków zachorowań na krztuśca. To 35 razy więcej niż w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH – PIB.
Koreańscy naukowcy opracowali nowatorską technologię, która pozwala śledzić kluczowe funkcje życiowe i jakość snu bez konieczności podłączania jakiejkolwiek aparatury, czy zakładania tzw. urządzeń wearables.
Nowe, przekrojowe badanie pokazuje związek pomiędzy spożyciem napojów słodzonych a ryzykiem powstania cukrzycy typu 2. Zbadano również wpływ tej kategorii napojów na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Globalny raport oparto na danych ze 184 krajów świata.
Doniesienia o wzroście liczby osób u których zdiagnozowano infekcje spowodowane wirusem HMPV najpierw dotyczyły Chin. Aktualne informacje podawane przez polskie media mówią o Ukrainie, Niemczech i Portugalii. Oficjalne źródła i eksperci podkreślają jednak, że powtórka z pandemii COVID-19 nam nie grozi. Wirusa HMPV znamy od lat, a wirus SARS-CoV-2 był nowy.
„Dry January”, czyli „suchy styczeń” to jeden z noworocznych trendów i coraz chętniej podejmowane postanowienie. Okazuje się jednak, że jest pewna grupa, która już dawno ograniczyła spożycie alkoholu. Chodzi o przedstawicieli pokolenia Z.
W odróżnieniu od wielu innych krajów (w tym Polski), w Japonii znieczulenie zewnątrzoponowe kobiety w trakcie porodu nie jest objęte refundacją ze strony państwa i pacjentka musi je opłacić z własnej kieszeni. Taki stan rzeczy chce zmienić gubernatorka Tokio, Yuriko Koike — informuje „The Japan Times”.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie zgadza się na zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22:00-6:00. - Na pewno będziemy tego stanowiska cały czas bronili – zapowiedział wiceszef resortu Michał Jaros.
Ministerstwo Zdrowia forsuje ograniczenia w promowaniu i sprzedaży alkoholu. Część propozycji budzi obawy biznesu i resortu rozwoju. Problemem jest m.in. propozycja zakazu handlu alkoholem na stacjach paliw w godzinach od 22:00 do 6:00.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas