Zarówno w roku 2016, jak i ubiegłym wyeksportowaliśmy do Afryki dobra za 2,27 mld euro. To niewiele, zważywszy, że mowa o drugim co do wielkości kontynencie z sześćdziesięcioma krajami i łączną populacją sięgającą już prawie 1,3 mld osób. Polski eksport do Afryki jest mniejszy od eksportu do wielu krajów europejskich, jak choćby do Norwegii czy Danii.
Kontynent afrykański jest więc ciągle wielkim nieobecnym w polskiej wymianie handlowej. W 2017 r. sprzedaż na tamtejsze rynki stanowiła zaledwie 1,1 proc. udziału w polskim eksporcie i 0,8 proc. w imporcie. Niestety, w ostatnich dwóch latach wskaźniki te nie uległy poprawie, bo dynamika naszego handlu z państwami UE była znacznie wyższa od dynamiki zarówno eksportu, jak i importu z krajami afrykańskimi.
Jest potencjał
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) oczekuje jednak, że w kolejnych latach sytuacja w tym zakresie będzie się stopniowo poprawiała. Resort wskazuje, że Afryka pozostaje jednym z bardziej obiecujących kierunków polskiej ekspansji eksportowej i zapewnia, że kraje afrykańskie są dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem ze względu na potencjał demograficzny, rosnącą klasę średnią i postępującą w większości krajów stabilizację polityczną i ekonomiczną. Specjaliści z MPiT przyznają, że poziom wzajemnych obrotów handlowych (import też jest nikły i w 2017 r. wyniósł 1,5 mld euro) pozostaje nadal niski i jest daleki zarówno od oczekiwań, jak i możliwości, to jednak wskazują na wzrost wzajemnych kontaktów handlowych. Przez ostatnie pięć lat (2012–2017) polski eksport do Afryki liczony w euro zwiększył się niemal o 50 proc. Obecnie w strukturze naszego eksportu do Afryki dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze oraz wyroby przemysłu chemicznego. Możliwości rozwoju współpracy istnieją zwłaszcza w takich obszarach, jak: przemysł stoczniowy, kolejowy i infrastruktury transportowej, stalowy, chemiczny, kosmetyczny, farmaceutyczny, motoryzacyjny, maszyn rolniczych, elektromaszynowy, maszyn górniczych, IT, aparatury medycznej czy wreszcie rolno-spożywczy.
RPA i Północ
Głównymi kierunkami naszej ekspansji w 2017 r. (wszystkie dane w dolarach) były: RPA (640 mln), Algieria (360), Egipt (276), Maroko (255), Tunezja (138), Nigeria (114), Senegal (84), Tanzania (81), Kenia (56) i Ghana (50).