Aktualizacja: 04.04.2020 15:07 Publikacja: 04.04.2020 15:07
Foto: AFP
Władze zakazały od 14 marca wychodzenia z domów, poza absolutną koniecznością (praca, zakupy, apteki, lekarz). Od tamtej pory 898 822 osób straciło pracę, w tym ok. 550 tys. tymczasowo. — To zawsze duży problem i podwójne wyzwanie dla nas: walczyć z epidemią i unikać likwidacji działalności gospodarczej. Będziemy musieli pracować nad przywróceniem gospodarki po zapanowaniu nad epidemią — powiedział w radiu RNE minister transportu José Luis Abalos.
Liczba osób poszukujących oficjalnie pracy wzrosła w marcu o 9,3 proc. wobec lutego do 3,5 mln, to najwyższy poziom od kwietnia 2017. Ta liczba nie uwzględnia nowych danych, bo nie wszyscy którzy przestali pracować zarejestrowali się jako bezrobotni. — To sytuacja absolutnie bez precedensu — przyznała na konferencji prasowej minister pracy Yolanda Diaz, dodała, że był to największy miesięczny wzrost zanotowany kiedykolwiek w Hiszpanii.
Bank Światowy przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości 750 mln dolarów. To pieniądze na reformy potrzebne w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. Nowe pakiety pomocy przygotowały też USA, Japonia i Norwegia.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Rząd Chin ogłosił, że przeznaczy dodatkowe 6 bln juanów (840 mld dolarów) na wsparcie dla samorządów borykających się z problemem ukrytego długu.
Obiecywane przez Trumpa cła i cięcia podatków podbiją inflację w USA, więc Fed podniesie stopy. A to umocni dolara.
Donald Trump proponuje narzędzie o finezyjności cepa – tak Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu komentuje 60-proc. cła na towary z Chin, zapowiadane przez Donalda Trumpa. Inwestorzy powinni uważać na wzrost inflacji.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Już teraz gospodarka amerykańska jest bardzo silna, więc ekspansja fiskalna administracji Trumpa przełoży się na inflację w USA, na co Fed będzie musiał zareagować zaostrzając politykę monetarną – podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekonomista.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Choć można by zakładać, że lockdowny sprzyjają konsumpcji, to paradoksalnie Polacy nabyli w 2020 r. aż 51,4 mln litrów trunków mniej niż rok wcześniej.
W ostatnich dniach w mediach powrócił temat COVID-19 i nowych statystyk zachorowań. Najnowsze informacje komentowali eksperci ds. zdrowia, a GIS wydał specjalny komunikat. Co wiemy o nowych zachorowaniach? Jakie są aktualne oficjalne rekomendacje dotyczące noszenia maseczek?
Kiedy świat zaatakowała w 2020 roku pandemia koronowirusa, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zamknął kraj przed turystami. Teraz sytuacja ma się zmienić – miejscowe firmy turystyczne twierdzą, że od grudnia znów będzie można tam podróżować.
Urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zdrowia w Argentynie zarządzili kwarantannę na statku towarowym, który znalazł się na argentyńskich wodach, po tym jak u jednego z członków załogi statku stwierdzono objawy tzw. małpiej ospy (mpox).
Przed dwoma dniami tzw. małpia ospa (mpox) została określona przez WHO mianem "zagrożenia dla zdrowia publicznego w skali globalnej". Reuters wyjaśnia co to oznacza w praktyce i na ile groźny jest nowy wariant wirusa.
Epidemia wirusa Nipah trwa w indyjskim mieście Pandikkad - w niedzielę wirus zabrał 14-letniego chłopca. Czym wirus Nipah różni się od COVID-19? Czy jest tak samo groźny jak koronawirus? Pewne jest, że jego także roznoszą nietoperze.
Dr Anthony Fauci, były dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, doradca kilku prezydentów USA w zakresie walki z chorobami zakaźnymi zaprzeczył, jakoby starał się blokować badanie hipotezy, że COVID-19, choroba wywołana koronawirusem SARS-CoV-2, pojawił się w wyniku wydostania się wirusa z laboratorium w Chinach.
Pandemia, wojna i kwestia praworządności to największe problemy ostatnich lat – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas