Maduro obiecuje, że spłaci dwa kraje: Rosję i Chiny

Człowiek, który doprowadził Wenezuelę do stanu niewypłacalności zapewnia, że rząd wypełni swoje zobowiązania finansowe wobec dwóch państw-wierzycieli - Rosji i Chin.

Aktualizacja: 30.01.2019 09:55 Publikacja: 30.01.2019 08:29

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro

Foto: AFP

- Wenezuela płaci zawsze w terminie - zapewnił prezydent Nicolas Maduro odpowiadając na pytanie agencji Nowosti, czy rząd wenezuelski może dać gwarancje spłaty kredytów otrzymanych od Rosji i Chin. Maduro dodał, że liczy na dalsze wsparcie ze strony Chin i Rosji. 

Tymczasem w spłatę długów przez Caracas zaczynają już wątpić nawet najwięksi sojusznicy Maduro - Rosjanie. Ministerstwo finansów federacji po raz pierwszy przyznało, że „nie wyklucza trudności Wenezueli w obsłudze długu wobec Rosji”.

Na razie, jak zapewnił wiceminister Siergiej Storczak, Wenezuela płaci odsetki w terminie. Najbliższa spłata wyznaczona jest na marzec, następna na wrzesień.

Czytaj także:  Wenezuela: Ciemno, coraz ciemniej 

- Na razie płacą tylko procenty, bo obowiązuje 6-letnia ulga. Ostatnia wpłata to około 100 mln dol. - dodał wiceminister.

Wenezuela nie publikuje danych o swoim zadłużeniu zagranicznym. Według wyliczeń międzynarodowych instytucji finansowych Caracas jest winne ok. 140 mld dol. Kraj od 12 lat nie wpuszcza do siebie misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W Wenezueli pozostali jedynie Rosjanie, którzy w zamian za pożyczki, krok po kroku przejmują krajowe zasoby surowcowe.

W połowie listopada 2017 r. kraje podpisały umowę o restrukturyzacji wenezuelskiego długu. Kreml zgodził się rozłożyć spłatę 3,15 mld dol. na 10 lat. Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą 6 mld dol.

Reuters podliczył, że od 2006 r. Kreml i państwowy koncern naftowy Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol. Ile długów ma Maduro wobec Pekinu - nie wiadomo.

W minionym tygodniu Biały Dom zablokował wenezuelskie aktywa w USA. Jest to 7 mld dol. na rachunkach oraz około 11 mld dol. strat z tytułu wstrzymanych zakupów wenezuelskiej ropy. Bank Anglii odmówił Maduro wydania złota w sztabkach wartego 1,2 mld dol.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia