Skąd w Antarktyce wziął się czerwony śnieg?

Ukraińscy badacze ze stacji w Antarktyce umieścili w sieci zdjęcia niezwykłego zjawiska - wokół ich stacji badawczej pojawił się krwawoczerwony śnieg.

Aktualizacja: 27.02.2020 09:25 Publikacja: 27.02.2020 07:32

Skąd w Antarktyce wziął się czerwony śnieg?

Foto: Ministerstwo Nauki Ukrainy

arb

Naukowcy poinformowali, że czerwony śnieg pojawił się wokół ukraińskiej stacji polarnej Wiernadski położonej na wyspie Galindez. Pojawienie się czerwonego śniegu - jak informują badacze - to efekt obecności w tym rejonie glonów z gatunku zawłotnia śnieżna (Chlamydomonas nivalis).

Glony te występują na całym świecie w wysokich górach i w rejonach polarnych. To gatunek glonów najczęściej występujący w śniegu - wynika z publikacji w "European Journal of Phycology".

Zawłotnie śnieżne są w stanie przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach, są powszechne w Antarktyce w okresie zimowym. Jednak teraz, w związku z wysokimi temperaturami w Antarktyce, glony przybierają czerwony kolor i zabarwiają w ten sposób śnieg na czerwono.

Kiedy te zielone glony są wystawione na działanie dużej ilości promieni słonecznych wydzielają specjalny pigment - karotenoidy, które spełniają rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego i chronią glony przed promieniowaniem UV. Pigment ten chroni przede wszystkim chlorofil w komórkach glonów.

Wytwarzanie karotenoidów przez glony prowadzi do pojawienia się zjawiska zwanego "arbuzowym śniegiem" (watermelon snow). Taki śnieg ma - jak czytamy w "Newsweeku" "słodki zapach", podobny do zapachu arbuzów.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali