Aktualizacja: 22.03.2021 06:15 Publikacja: 22.03.2021 06:15
Foto: Adobe Stock
Za dwa lata maturzyści przystąpią do egzaminu na nowych zasadach. Czekają ich dwa zadania na egzaminie ustnym z języka polskiego, wydłużenie czasu na rozwiązanie arkusza z niektórych przedmiotów oraz nowe reguły egzaminu z informatyki. Tak wynika z rozporządzenia ministra edukacji i nauki ogłoszonego właśnie w Dzienniku Ustaw.
Sam egzamin ustny z języka polskiego ma przebiegać podobnie jak obecnie. Zdający wylosuje zestaw zadań i będzie miał nie więcej niż 15 minut na przygotowanie się do wypowiedzi. Egzamin potrwa maksymalnie kwadrans i będzie się składał z dwóch części – przez około 10 minut zdający wypowie się o wylosowanych zadaniach, a następnie porozmawia z zespołem przedmiotowym o zagadnieniach określonych w poleceniach. Lista zadań ma być jawna i obejmować co najmniej 200 zestawów, niezależnie od liczby absolwentów przystępujących w szkole do tego egzaminu.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Już w grudniu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do próbnych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała szczegóły. Przedstawiamy harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury.
Świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych - poinformowała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna, prezentując ostateczne wyniki matur w 2024 r.
Poprzedni rok szkolny był czasem intensywnych reform wdrażanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od 2 września uczniów czekają m.in. zmienione listy lektur i ograniczone podstawy programowe. Szkoły wdrożą z kolei pakiet zmian organizacyjnych.
Matury poprawkowe trwają - podchodzi do nich ponad 25 tys. uczniów, którzy w maju nie zdali jednego z obowiązkowych egzaminów. Kto może poprawić maturę? Kiedy poznamy wyniki matur poprawkowych?
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Matura podstawowa poszła zdającym dobrze. Gorsze wyniki niż przed rokiem były na egzaminach na poziomie rozszerzonym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła oficjalne ogólnopolskie wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas