W kryzys weszliśmy z rozmachem. Polski PKB już na minusie

Polska gospodarka skurczyła się w I kwartale o 0,5 proc. – oszacował wstępnie GUS. To oznacza, że walka z pandemią koronawirusa, która w Europie rozpoczęła się na dobre w marcu, pochłonęła wszystkie owoce wzrostu, które udało się wypracować w dwóch pierwszych miesiącach roku.

Aktualizacja: 16.05.2020 19:18 Publikacja: 15.05.2020 10:34

W kryzys weszliśmy z rozmachem. Polski PKB już na minusie

Foto: AdobeStock

Jak podał w piątek GUS, produkt krajowy brutto Polski, oczyszczony z wpływu czynników sezonowych, zmalał w I kwartale o 0,5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, gdy z kolei wzrósł o 0,2 proc. W opublikowanych niedawno prognozach, sugerujących w całym 2020 r. spadek PKB Polski o 4,3 proc., Komisja Europejska założyła, że w I kwartale gospodarka skurczyła się o 1 proc.

W ujęciu rok do roku, oczyszczony z wpływu czynników sezonowych PKB wzrósł o 1,6 proc. rok do roku, po 3,5 proc. w IV kwartale ub.r. Bez korekty sezonowej PKB zwiększył się o 1,9 proc. rok do roku, po 3,2 proc. w IV kwartale 2019 r. Poprzednio tak wolno polska gospodarka rozwijała się w 2013 r. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się jednak jeszcze słabszego wyniku. Przeciętnie szacowali, że w takim ujęciu PKB wzrósł o 1,5 proc. rok do roku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno