Analitycy średnio prognozowali wzrost o 19 proc. Wzrost liczony kw./kw. wyniósł 0,6 proc., po 2,6 proc. w czwartym kwartale.
- Ożywienie gospodarcze w pierwszym kwartale tego roku było kontynuowane a pozytywne czynniki narastały. Musimy zauważyć, że w tym samym czasie epidemia Covid-19 rozprzestrzeniała się globalnie a środowisko międzynarodowe jest skomplikowane i trudne. Fundamenty dla krajowego ożywienia nie są jeszcze solidne a część sektora usług oraz małe i mikroprzedsiębiorstwa wciąż mierzą się trudnościami w produkcji oraz w operacjach - stwierdziła Liu Aihua, rzeczniczka chińskiego Narodowego Biura Statystycznego.
- W ujęciu kwartał do kwartału, wzrost mocno wyhamował i poza pierwszym kwartałem zeszłego roku był najsłabszy od początku pandemii. Dobrą stroną jest jednak to, że gospodarka jest już powyżej trendu sprzed pandemii a wraz z wycofywaniem wsparcia stymulacyjnego ożywienie stabilizuje się. Spodziewamy się, że wzrost liczony kw./kw. pozostanie umiarkowany przez resztę roku - prognozuje Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.
Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w marcu o 14,1 proc. r./r., po tym jak w okresie styczeń-luty zwiększyła się o 35,1 proc. Średnio oczekiwano jej wzrostu o 18 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła natomiast w marcu o 34,2 proc., po wzroście o 33,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach roku. Spodziewano się średnio jej wzrostu o 28 proc.