Aktualizacja: 05.04.2020 16:19 Publikacja: 05.04.2020 12:22
Foto: AFP
Chodzi o ZOO Kombinat Górniczo-Chemiczny - tajne zakłady Rosatomu w Żeleznogorsku w Krasnojarskim Kraju. To jedna z wielu istniejących w Rosji jeszcze z czasów sowieckich tajnych fabryk, których nie ma na mapach. Do miast, gdzie mieszkali i mieszkają pracownicy takich fabryk w ZSRR wstęp był zabroniony tak cudzoziemcom, jak i zwykłym ludziom radzieckim.
Dziś wciąż o wjazd do takich miast i osad jest bardzo trudno. O tym, że w zakładach pojawił się wirus, poinformował Aleksiej Lichawew dyrektor generalny tej wielkiej korporacji państwowej (Rosatom ma ponad 200 firm zależnych i zatrudnia ok. 350 tysięcy ludzi) w specjalnym komunikacie na stronie koncernu. Dyrektor wyjaśnił, że w atomowym sektorze Rosji jest obecnie 10 osób, u których choćby jeden z testów na obecność koronawirusa, dał pozytywny wynik (takich testów przeprowadza się kilka dla każdego). „To sześć osób w Moskwie, pracownicy Rosenergoatom, Atomstrojexport, Rosatom Academy i Rusburmasz. Trzy osoby w przedsiębiorstwach - elektrownia jądrowa Biełojarska oraz kopalnia chemiczna (Żeleznogorsk -red) i jeden cudzoziemiec (obywatel węgierski, pracownik firmy Rosatom Ganz) - wyliczył dyrektor, zapewniając, że wszyscy ci pracownicy otrzymali niezbędną pomoc.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
„Jak ocenia Pani/Pan podjęcie przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
Unia Europejska musi wydawać na inwestycje w obronność ok. 250 mld euro rocznie (ok. biliona złotych) rocznie, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo bez oglądania się na USA - wynika z raportu, którego wyniki opublikowano w piątek.
W poniedziałek Emmanuel Macron spotka się z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie – potwierdziły Pałac Elizejski i Biały Dom.
Trzy źródła, na które powołuje się Reuters twierdzą, że przedstawiciele USA i Rosji od kilku miesięcy prowadzili nieoficjalne rozmowy dotyczące Ukrainy w Szwajcarii. Ostatnie takie spotkanie miało mieć miejsce w ubiegłym tygodniu.
Joe Biden: „Bądźcie silni. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby dać wam wszystko, czego potrzebujecie do obrony i powstrzymania Putina. Jestem pełen nadziei. Przekazaliśmy nowej administracji wszelkie informacje i niezbędne zasoby. Modlę się do Boga, aby zrobili co trzeba”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas