„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 05.04.2020 16:19 Publikacja: 05.04.2020 12:22
Foto: AFP
Chodzi o ZOO Kombinat Górniczo-Chemiczny - tajne zakłady Rosatomu w Żeleznogorsku w Krasnojarskim Kraju. To jedna z wielu istniejących w Rosji jeszcze z czasów sowieckich tajnych fabryk, których nie ma na mapach. Do miast, gdzie mieszkali i mieszkają pracownicy takich fabryk w ZSRR wstęp był zabroniony tak cudzoziemcom, jak i zwykłym ludziom radzieckim.
Dziś wciąż o wjazd do takich miast i osad jest bardzo trudno. O tym, że w zakładach pojawił się wirus, poinformował Aleksiej Lichawew dyrektor generalny tej wielkiej korporacji państwowej (Rosatom ma ponad 200 firm zależnych i zatrudnia ok. 350 tysięcy ludzi) w specjalnym komunikacie na stronie koncernu. Dyrektor wyjaśnił, że w atomowym sektorze Rosji jest obecnie 10 osób, u których choćby jeden z testów na obecność koronawirusa, dał pozytywny wynik (takich testów przeprowadza się kilka dla każdego). „To sześć osób w Moskwie, pracownicy Rosenergoatom, Atomstrojexport, Rosatom Academy i Rusburmasz. Trzy osoby w przedsiębiorstwach - elektrownia jądrowa Biełojarska oraz kopalnia chemiczna (Żeleznogorsk -red) i jeden cudzoziemiec (obywatel węgierski, pracownik firmy Rosatom Ganz) - wyliczył dyrektor, zapewniając, że wszyscy ci pracownicy otrzymali niezbędną pomoc.
Polska spółka podpisała kontrakt na ponad 0,5 mld zł. Dostarczone mają być cztery mikrosatelity, które zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie rozpoznania. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak przygotować się na ataki dezinformacyjne i jak z nimi walczyć, kiedy już do nich dojdzie? Zastanawiali się nad tym uczestnicy debaty zorganizowanej przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.
Jest piątek, 20 grudnia a w podcaście „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Od 20 grudnia na stacjach Orlen rozpoczyna się świąteczna promocja - poinformowała firma w specjalnym komunikacie. Jak długo potrwa i kto będzie mógł z niej skorzystać?
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Węgry prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą w sprawie utrzymania otwartych dostaw gazu przez Ukrainę, mimo że import rosyjskiego gazu odbywa się teraz przez gazociąg Turkstream - powiedział premier Viktor Orbán w sobotę, dodając, że nie chce rezygnować z tej trasy.
W Kazaniu, stolicy wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej Tatarstanu, doszło do serii wybuchów spowodowanych atakiem dronów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba osób zatrzymywanych za aktywność w mediach społecznościowych - podaje strona ukraińska.
Chroniąc katalońskiego separatystę Carlesa Puigdemonta, Belgia i Niemcy przetarły szlak, którym teraz, udzielając schronienia Marcinowi Romanowskiemu, podążają Węgry. W obu przypadkach w tle pojawia się Rosja.
Przemocą próbują zastraszyć, zniechęcić i zmusić do milczenia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że z dyrektorem Studium Europy Wschodniej, Janem Malickim, bitwę przegrali już dawno temu.
Kreml wypłaca rodzinom poległych żołnierzy tyle pieniędzy, że nawet te żyjące w najbiedniejszych regionach stać na kupno samochodu, mieszkania albo spłatę długów. Czy trwale podniesie to ich status materialny – jeszcze się okaże. Na pewno jednak poszerza się krąg tych, którym zależy, by wojna z Ukrainą prędko się nie skończyła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas