Posagi trzymają się mocno w Indiach. Są nielegalne od 1961

W 1961 Indie zakazały posagów, by poprawić sytuację kobiet. Prawo okazało się martwą literą.

Aktualizacja: 05.07.2021 15:02 Publikacja: 05.07.2021 14:55

Posagi trzymają się mocno w Indiach. Są nielegalne od 1961

Foto: DIVYAKANT SOLANKI/PAP/EPA.

Instytucja posagu dawanego przez rodzinę panny młodej rodzinie pana młodego to wielowiekowa tradycja w Indiach. Zwyczajowo wnoszony był on w postaci ubrań, biżuterii czy pieniędzy i stanowił spore obciążenie dla rodziny panny młodej. W 1961 roku Indie zdelegalizowały posag, by poprawić los kobiet.

Jak jednak wynika z badań Banku Światowego obejmujących lata 1960 – 2008 delegalizacja posagu nie wpłynęła zasadniczo na sytuację rodzin kobiet. Z analizy 40 tys. małżeństw z wiejskich obszarów Indii w 17 stanach zamieszkanych przez 96 procent ludności, wynika, że posag płacono w 95 procentach przypadków. Praktyka ta jest uważana za odpowiedzialną na zwiększanie ryzyka narażania kobiet na przemoc domową czy śmierć w jej wyniku.

Ekonomiści, by uzyskać obraz sytuacji, wykorzystali dane dotyczące wartości prezentów otrzymanych lub wręczonych w momencie ślubu. W ten sposób mogli obliczyć „posag netto” jako różnicę między wartością prezentów wręczanych przez rodzinę panny młodej a wartością prezentów wręczanych przez rodzinę pana młodego. Okazało się, że rodzina pana młodego średnio wydała na prezent ok. 5000 rupii (67 dolarów), podczas gdy rodzina panny młodej dawała prezenty o średniej wartości około 32 000 rupii (429 dolarów). Jak łatwo policzyć średni posag netto to równowartość około 361 dolarów.

Suma ta może nie wydawać się duża (to równowartość ok. 1370 zł), ale dla indyjskich rodzin to poważne obciążenie. W 2007 roku średni posag netto w wiejskich regionach Indii stanowił równowartość 14 procent rocznego dochodu gospodarstwa domowego.

- Jako udział w dochodach posag z czasem spadł, ponieważ wzrosły przeciętne dochody w Indiach. Ale to tylko średnia – aby obliczyć, jak duży jest posag w stosunku do dochodu gospodarstwa domowego w każdym gospodarstwie domowym potrzebowalibyśmy szczegółowych danych o dochodach lub wydatkach gospodarstwa domowego, ale niestety ich nie mamy – powiedziała BBC S Anukriti, ekonomistka Grupy Badawczej Banku Światowego.

Naukowcy uważają, że choć w Indiach od 2008 roku wiele się zmieniło, to trendy posagowe prawdopodobnie się utrzymały. Nie nastąpiły bowiem duże zmiany czy to w sytuacji kobiet na rynku pracy czy na rynku małżeńskim.

Badanie wykazało także, że płatności posagowe ulegają pewnym zmianom, gdy spojrzy się choćby na to, jak wyglądają one u poszczególnych grup religijnych. Interesujący okazał się fakt wzrostu średniej wielkości posagu u chrześcijan i sikhów, przy względnej stabilności wysokości wśród hinduistów i muzułmanów. Sprawiło to, że obecnie to u chrześcijan i sikhów średni posag jest najwyższy.

Występowały także różnice w poszczególnych stanach Indii. W części średnia wysokości posagu stale rosła – szczególnie mocno w Kerali, w mniejszym stopniu w Pendżabie czy Gudżaracie. Z kolei w Odishy (Orissie) czy Zachodnim Bengalu średnia wysokość (realna) posagu malała.

Z danych dotyczących lat 1950-1999 zebranych przez Jeffreya Weavera i Guarava Chiplunkara wynika, że w tym okresie łączna wartość posagów w Indiach wyniosła niemal ćwierć biliona dolarów.

 

Biznes
5 proc. PKB na obronność, czyli dlaczego warto słuchać Trumpa
Biznes
Dlaczego Trumpowi tak zależy na Grenlandii? Co takiego ma największa wyspa świata?
Biznes
GE Aerospace ma kontrakt na silniki dla polskich śmigłowców. Skorzysta WZL1 w Dęblinie
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Program NAREW przyspiesza – 500 mln na obronę powietrzną
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Biznes
Niemcy wreszcie ruszyli na zakupy zbrojeniowe i idą na rekord