Aktualizacja: 03.02.2021 13:03 Publikacja: 03.02.2021 12:58
Foto: AFP
Założyciel koncernu Amazon urodził się 12 stycznia 1964 r. w Albuquerque w Nowym Meksyku. W metryce wpisano mu nazwisko „Jeffrey Preston Jorgensen”. Jego matka Jacklyn miała wówczas jedynie 17 lat a ojciec Ted Jorgensen zarabiał na życie jeżdżąc na rowerze w cyrku. Po czterech latach rodzice się rozwiedli, a Jacklyn wyszła za kubańskiego imigranta Miguela Bezosa, który pracował jako inżynier w koncernie naftowym Exxon. Usynowił on Jeffa i dał mu swoje nazwisko. Duży wpływ na wychowanie założyciela Amazonu miał jego dziadek ze strony matki Lawrence Preston Gise. Był on dyrektorem regionalnym Agencji Energii Atomowej i zarazem jednym z założycieli ARPA, czyli rządowej agencji zajmującej się pracami nad zaawansowanymi technologiami. Ściśle powiązana z wojskiem ARPA (obecnie używająca nazwy DARPA) była agencją, która wymyśliła m.in. internet. To dziadek zaszczepił młodemu Jeffowi Bezosowi fascynację nauką i nawyk tworzenia planów na wiele dziesięcioleci do przodu. Założyciel Amazonu od młodości snuł wizję kolonizacji Kosmosu. Przemawiając na uroczystości zakończenia nauki w szkole średniej, twierdził, że chce, by „wszyscy ludzie opuścili Ziemię i zobaczyli, jak zamienia się ona w wielki park narodowy”. W ostatnich latach snuł zaś wizję przemiany Ziemi w „strefę mieszkalną”, w której będzie funkcjonował jedynie przemysł lekki a przemysł ciężki zostanie przeniesiony w Kosmos, gdzie będzie żyło „nawet bilion ludzi”.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Deklaracje MON o ewentualnej zbrojeniowej spółce joint venture dotyczą produkcji amunicji do zestawów Himars. Ale droga do budowy takiego zakładu jest długa i kręta. Teraz piłka jest po stronie Amerykanów.
Rynek mocno liczy na wzrost wydatków na obronność na Starym Kontynencie.
Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam duży zestaw tematów o wielkiej wadze. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wspieramy zieloną transformację firm poprzez nowe instrumenty gwarancyjne oraz pomagamy krajowym przedsiębiorcom przy wchodzeniu na rynki poza Europą – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam duży zestaw tematów o wielkiej wadze. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wspieramy zieloną transformację firm poprzez nowe instrumenty gwarancyjne oraz pomagamy krajowym przedsiębiorcom przy wchodzeniu na rynki poza Europą – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
Kancelaria Addleshaw Goddard ogłasza wejście na polski rynek poprzez dołączenie do swojej sieci warszawskiego biura kancelarii Linklaters. Jest to kolejny ważny krok w międzynarodowej strategii rozwoju firmy – AG2030.
Ashlee Vance od wielu lat stawia na naukę i technologie, napisał biografię najbogatszego człowieka na świecie, a teraz na dobre sam wszedł w świat start-upów. W maju przyjedzie do Poznania na Impact'25.
Future Retail Congress to nowe wydarzenie, które zgromadzi w jednym miejscu i czasie wszystko, co dotyczy najświeższych trendów w handlu i e-commerce.
Infrastruktura telekomunikacyjna to coś, o czym nie myślimy na co dzień. Zwykle o jej istnieniu przypominamy sobie dopiero w przypadku awarii albo utraty zasięgu. Nie możemy wtedy dokonać przelewu ani wysłać ważnego maila, innym razem bezskutecznie dzwonimy na numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia. A mimo to, rozbudowa infrastruktury wciąż napotyka w Polsce na przeszkody.
85-letni Oded Lifshitz, posiadający także obywatelstwo Polski, jest na liście zabitych zakładników, których ciała mają w czwartek wrócić do Izraela. Pół życia poświęcił pojednaniu z Palestyńczykami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas