„W ciągu 2 dni ponad 500 tys. zatrudnionych i 60 tys. dodatkowych przedsiębiorstw zostało objęte nowym systemem częściowego bezrobocia” — stwierdza komunikat resortu. W związku z polemiką, że niektóre firmy mogą nadużywać warunków pomocy ustalonych przez rząd, ministerstwo wyjaśniło, że od początku kryzysu odrzuciło tylko 28 wniosków o przejęcie przez państwo wypłat poborów dla tymczasowo odsuniętych od pracy.
Kwestia dywidendy
W związku z trudną sytuacją związki zawodowe nasiliły apele do przedsiębiorstw, by wstrzymały się z wypłatą dywidendy udziałowcom, by zachować gotówkę i okazać solidarność z załogami. Z jej wypłaty zrezygnowały już Airbus i Boeing. „Nie byłoby ani rozsądne ani odpowiedzialne wypłacenie przez firmy dywidendy udziałowcom, jak gdyby nic się nie stało”- stwierdził CFDT i dodał, że zwłaszcza państwowe przedsiębiorstwa powinny dać przykład i zachować gotówkę.
Szef organizacji pracodawców Medef, Geoffroy Roux de Bézieux powiedział w kanale BFM TV, że kryzys gospodarczy wywołany wirusem jest tak gwałtowny, że jedyną obsesją firm jest gotówką, a jak pokazały Airbus i Boeing, świat korporacji będzie pewnie obniżać dywidendy, a nawet rezygnować z nich.
Pięć organizacji związkowych w grupie energetycznej Engie zwróciło się do rządu, by poparł ich propozycję rezygnacji z wypłaty po 0,80 euro dywidendy za 2019 r., zaapelowały do ministra gospodarki Bruno Le Maire, by 14 maja głosował przeciwko tej wypłacie. Państwo ma w Engie 23,6 proc. — informuje Reuter. Minister zaapelował do firm zwłaszcza największych, by wykazywały umiar w wypłatach dywidendy.