- To nie jest czas wolny, gdy możemy iść do sklepu, wyjść z psem na spacer, czy po bułki. To czas, gdy musimy być w domu, tam, gdzie powinniśmy przebywać – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski informując o wprowadzonych w Polsce metodach ścisłej kontroli osób w kwarantannie. Zaapelował o poważne podejście do kwarantanny. Za jej nieprzestrzeganie grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.
– Do drzwi każdej osoby objętej kwarantanną zapuka policja, zapyta, czy wszystko w porządku, czy czegoś nie trzeba, ale też potwierdzi, czy osoba objęta kwarantanną jest tam, gdzie powinna być – mówił minister.
Decyzję administracyjną o poddaniu kwarantannie danej osoby podejmuje powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny jako decyzja administracyjna. Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni licząc od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.
Czego nie robić podczas kwarantanny?
Podczas kwarantanny zakazane jest opuszczanie miejsca izolacji. Jakikolwiek kontakt z innymi osobami trzeba ograniczyć do minimum, a jeśli to niemożliwe - należy zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 metra (według niektórych zagranicznych ekspertów 3,5-4 metry).
Ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a czas inkubacji infekcji wynosi do 14 dni, przez okres domowej kwarantanny osoby nią objęte nie mogą chodzić do prac czy po zakupy. Nie mogą także wychodzić na spacery ani wyprowadzać psa. Jedynym sposobem zaczerpnięcia świeżego powietrza może być wyjście na balkon lub własny ogródek, ale tylko wtedy, gdy zapewniony jest brak kontaktu z sąsiadami.