Aktualizacja: 22.11.2024 02:32 Publikacja: 28.10.2022 22:19
Foto: Adobe stock
Czy niebieskie światło z ekranów komórek, tabletów czy komputerów, ale także z żarówek ledowych może przyspieszyć starzenie się naszych komórek? Niepokój naukowców wzbudziły badania przeprowadzone na małych muszkach drosophila melanogaster zwanych octówkami czy owocówkami.
Mówimy o niebieskim świetle, ale w rzeczywistości jest to część światła widzialnego o dość krótkich długościach fal. Światło widzialne to część promieniowania magnetycznego, które ludzkie oko może zobaczyć, o zakresie długości fal od 620 nm (bliska podczerwień) do 350 nm (ultrafiolet).
- Reklamy napojów alkoholowych z udziałem celebrytów i podtykanie w ten sposób młodzieży alkoholu pod nos, powinny być zakazane i surowo karane – mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Dla niemal trzech czwartych polskich nastolatków pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był papieros elektroniczny. Inicjację nikotynową ma za sobą już co czwarty uczeń szkoły podstawowej.
Rząd pracuje nad przepisami, które wprowadzą m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w postaci innej niż płynna i zakaz sprzedaży alkoholu przez Internet. W przyszłości w grę wchodzą rozwiązania, które przełożą się na podwyżkę cen alkoholu w sklepach.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Rząd zapowiada zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów bez zawartości nikotyny osobom poniżej 18. roku życia. Młodzież jednak dość łatwo omija już istniejące obostrzenia. Jak rozmawiać z nastolatkiem, który pali?
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas