5 rad, jak obniżyć ryzyko udaru nawet o 50 procent

Udar mózgu to choroba, która ma bardzo ścisły związek z naszym stylem życia. Zdecydowanej większości udarów można by uniknąć, przestrzegając kilku zasad – przekonują specjaliści Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Publikacja: 29.10.2018 09:40

5 rad, jak obniżyć ryzyko udaru nawet o 50 procent

Foto: AdobeStock

Wiek, płeć, predyspozycje genetyczne – to czynniki ryzyka udaru, na które nie mamy wpływu. Po 55 roku życia ryzyko udaru podwaja co 10 kolejnych lat, częściej chorują mężczyźni w starszym wieku niż kobiety, a jeśli udar wystąpił już u członka rodziny, to mamy  2-3 krotnie większe ryzyko, że spotka również i nas.

Tak zwane niemodyfikowalne czynniki ryzyka udaru mózgu wynikają ze statystyki. Tymczasem w przypadku każdego z nas decydujący wpływ ma styl życia i związane z nim problemy zdrowotne.  Najważniejsze z nich to nadciśnienie tętnicze i choroby serca, szczególnie migotanie przedsionków, cukrzyca, choroby naczyń (a szczególnie zaawansowana miażdżyca, zaburzenia gospodarki lipidowej, zespół bezdechu sennego, otyłość lub duża nadwaga, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać