Prof. Całka: mikroplastik może być przyczyną nowotworów

Analizy naukowe wskazują, że mikroplastik może mieć wpływ na rozwój chorób nowotworowych np. raka żołądka, wątroby i jelita grubego, sprzyjać otyłości i cukrzycy – wskazuje prof. dr hab. Jarosław Całka, kierownik Katedry Fizjologii Klinicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Publikacja: 31.08.2023 21:44

Skażenie środowiska mikroplastikiem wydaje się być kluczowe dla zdrowia przyszłych pokoleń.

Skażenie środowiska mikroplastikiem wydaje się być kluczowe dla zdrowia przyszłych pokoleń.

Foto: Adobe Stock

W ciągu minionych kilku dekad plastik stał się nieodłączną częścią naszego życia. Trwałość, plastyczność, niska cena i wszechstronność zastosowań, spowodowały jego absolutną dominację w wyrobach elektrotechnicznych, przemyśle odzieżowym, kosmetycznym oraz opakowań, w tym także opakowań produktów żywnościowych, napojów i wody pitnej. Plastikowymi zabawkami bawią się dzieci. Używany jest do produkcji pieluch i odzieży. Towarzyszy nam praktycznie wszędzie, od elementów statków kosmicznych po foliowe opakowania na drugie śniadanie. Jego wszechobecność w naszym życiu niesie jednak coraz bardziej zauważalne ryzyko, tym większe im więcej plastiku znajduje się w naszym otoczeniu.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Obszary medyczne
Masz to jak w banku
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?