To wyniki badań niemieckich naukowców, którzy przeanalizowali dane z krajów związkowych w Niemczech. Według nich, standaryzowany wskaźnik nowych przypadków zachorowań na raka spada od lat. Jednak trend ten jest o wiele bardziej widoczny w regionach o lepszej sytuacji społecznej niż gdzieś indziej, jak poinformował zespół kierowany przez Linę Jansen z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) w czasopiśmie medycznym „International Journal of Cancer”.
Nierówności społeczne a zachorowania
Badania przeprowadzone w Niemczech i innych krajach pokazują, że nierówności społeczne mogą wpływać na wskaźnik zachorowań na raka. Na przykład w Niemczech w latach 2010-2013 w najsłabszych społecznie regionach zdiagnozowano raka u 7,3 procent więcej mężczyzn niż w najbardziej zamożnych obszarach.
Jednakże, standaryzowany wiekiem wskaźnik nowych przypadków zachorowań na raka spada w Niemczech od 2007 roku dla prawie wszystkich rodzajów tej choroby, z wyjątkiem raka płuc u kobiet. Jednak według naukowców do tej pory nie przeprowadzono w zasadzie badań nad tym, jak nierówności społeczne wpływają na ten trend.
Czytaj więcej
Materiał łączy nanocząsteczki krzemu i pierwiastki organiczne, przyspieszając wymianę energii i przekształcając światło o niskiej energii w te o wysokiej energii. To klucz do niszczenia nowotworów.
Zespół naukowców z DKFZ teraz przeanalizował rozwój diagnoz nowotworowych w ośmiu niemieckich krajach związkowych o łącznej liczbie około 49 milionów mieszkańców – 60 procent całkowitej populacji Niemiec – w okresie od 2007 do 2018 roku. Hesja, Badenia-Wirtembergia, Berlin i pięć wschodnioniemieckich krajów związkowych nie zostały uwzględnione ze względu na niedostatek przydatnych do badań danych.