Aktualizacja: 12.02.2025 05:00 Publikacja: 23.01.2023 19:20
Foto: Adobe Stock
W ocenie Marcina Wiąckka obniżenie podatku na kubeczki może przyczynić się do ograniczenia zjawiska ubóstwa menstruacyjnego oraz byłoby działaniem proekologicznym, ponieważ są to produkty przeznaczone do wielokrotnego użytku, przyjazne do użytkowników ale także środowiska.
Problem zróżnicowania podatkowego artykułów higienicznych nakreśliły urzędnikowi przedstawicieli Zespołów Praw Kobiet i Opiekunek/ów Inicjatywy "Nasz Rzecznik". Wobec większości produktów dostępnych stosowane są ujednolicone stawki podatkowe, wynika to m.in. z ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy ustanawiaja jednak wyjątki, którym są wspomniane właśnie środki higieniczne stosowane podczas menstruacji, takie jak podpaski, tampony, czy pieluchy, wyjątkiem tym jednak nie objęto kubeczków. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelacji z 20 marca 2020 roku wskazało, że wynika to faktu użycia tworzyw sztucznych do produkcji kubeczków.
Ministerstwo Zdrowia anulowało konkurs na inwestycje w szpitalach onkologicznych w ramach Funduszu Medycznego. Powód? Podejrzenie „przekrętów” przy naborze.
Najnowsze plany resortu zdrowia dotyczące reformy szpitali przedstawił w podcaście Rzecz o Zdrowiu „Rzeczpospolitej” wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Decyzję o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego ma podejmować dyrektor szpitala w porozumieniu z organem założycielskim, np. starostą powiatowym.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
- Nasz pomysł jest taki, żeby nie rezygnować z nielimitowości, ale żeby te placówki, które dużo częściej niż normalnie, czyli powyżej mediany, po raz kolejny przyjmują tego samego pacjenta, otrzymywały za to nieco niższe wynagrodzenie – powiedział w podcastcie „Rzecz o Zdrowiu” Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kontrola CBA w sprawie konkursu na onkologię w ramach Funduszu Medycznego została przedłużona – dowiedziała się „Rz”. Szpitale onkologiczne, które wyłoniono w konkursie, czekają na pieniądze od 2023 r.
Przedsiębiorca może rozliczyć stratę z działalności z zeszłego roku już przy obliczaniu pierwszej miesięcznej bądź kwartalnej zaliczki na PIT. Nawet jeśli nie złożył jeszcze rocznego zeznania. Fiskus się na to zgadza.
Ulga dla młodych to rodzaj preferencji w podatku od osób fizycznych, która przysługuje do pewnego wieku i polega na zwolnieniu z PIT. Aby móc z niej skorzystać, trzeba jednak uzyskać określony rodzaj przychodów.
Rok 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – ogłosił w poniedziałek na GPW w Warszawie premier Donald Tusk. Przełom ma przynieść strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje.
Przedsiębiorców, którzy zgłosili zamiar złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości w odroczonym terminie, a więc do 31 marca, czeka teraz nie lada wyzwanie. Muszą zaliczyć do odpowiednich kategorii posiadaną w firmie infrastrukturę.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Nowe definicje budynku i budowli oraz liczne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy kwalifikacji obiektów do odpowiedniej kategorii, budzą uzasadnione obawy podatników co do stosowania nowych przepisów.
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego na zmianę formy opodatkowania swojej firmy w 2025 r. Mogą także zdecydować się na nową metodę rozliczeń – kasowy PIT.
Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK, zgodnie z definicją „wynagrodzenia” zawartą w ustawie o PPK. Wpłaty nalicza się i pobiera w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnikowi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas