Osoby, które doznały poważnego działania niepożądanego po szczepieniu przeciwko Covid-19 wciąż mogą złożyć wniosek o odszkodowanie. Jeśli z powodu powikłań były hospitalizowane przed 27 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, mają czas tylko do końca tego roku.
Dla nielicznych
Od początku działalności Funduszu Kompensacyjnego do rzecznika praw pacjenta wpłynęło 1351 wniosków o przyznanie świadczenia. Na ten krok decyduje się jedna osoba na 16 900 zaszczepionych przeciwko Covid-19, a jeden wniosek przypada na 47 700 wykonanych szczepień.
– Potwierdza to dotychczasowe obserwacje wskazujące na wysoki poziom bezpieczeństwa szczepień. Pokazuje też, że choć poważne działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko, to dzięki temu potrzebnemu narzędziu osoby, które wymagają wsparcia w związku z doznaną dolegliwością, mogą liczyć na szybką pomoc finansową – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
Nie każdy jednak, kto doznał działania niepożądanego po szczepieniu, może liczyć na wsparcie finansowe z funduszu. Wniosek o odszkodowanie można złożyć w ciągu pięciu lat po podaniu szczepionki, o ile wystąpią działania wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, w wyniku których pacjent wymagał hospitalizacji przez przynajmniej 14 dni albo dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego. Można go złożyć przed upływem roku od zakończenia hospitalizacji.
Prawnicy zajmujący się prawem medycznym przyznają, że zapytań o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego jest dużo.