Wakacje 2022 prawie bez covidowych restrykcji

Im bliżej wakacji, tym więcej państw rezygnuje z obostrzeń, robią to jednak na własną rękę.

Publikacja: 29.05.2022 20:34

Wakacje 2022 prawie bez covidowych restrykcji

Foto: Adobe Stock

Wakacje 2022 za pasem. Wiele państw luzuje więc obostrzenia pandemiczne i sytuacja jest dynamiczna, bo z tygodnia na tydzień zmieniane są zasady wjazdu. Szykując się na urlop, warto więc na bieżąco je śledzić. Pomocna w tym celu jest aplikacja RE-open UE oraz informacje na stronie internetowej polskiego MSZ. Polscy turyści muszą się liczyć także z tym, że nasz bezterminowy krajowy cetryfikat szczepień nie wszędzie może być honorowany. Pomóc mogłyby unijne odgórne wspólne przepisy, ale takich na razie nie ma.

Co warto wiedzieć już dziś?

Urlop marzeń, nie kłopotów

Włochy to ulubiony wakacyjny kierunek polskich turystów. Od 1 maja przestał tam obowiązywać wymóg noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, z wyjątkiem m.in. transportu zbiorowego czy szpitali. Nie trzeba również okazywać certyfikatów szczepienia/ozdrowienia/negatywnego wyniku testu w celu skorzystania z większości usług i miejsc. Wjazd do Włoch dla osób niezaszczepionych jest możliwy po okazaniu negatywnego testu. Od 1 czerwca ten obowiązek także zniknie.

Podróżujący do Chorwacji powinni wiedzieć, że kraj ten zdecydował się w pełni otworzyć granice dla turystów. Wjeżdżający do Chorwacji nie muszą przedstawiać zaświadczenia o zaszczepieniu ani wykonywać żadnych testów. Podróżni nie muszą również wypełniać żadnego formularza lokalizacyjnego.

Czytaj więcej

Polskie paszporty covidowe bezterminowe. Turyści mogą mieć problemy

Wyjątkowe Węgry

Warto jednak pamiętać, że podróżujący samochodem do Chorwacji czy nad Balaton obcokrajowcy zapłacą na Węgrzech za paliwo drożej niż Węgrzy. Różnica w cenie jest spora. Benzyna dla Węgrów kosztuje 480 forintów, a dla obcokrajowców 680 forintów (to odpowiednio 5 zł i 60 gr dla Węgra, a dla obcokrajowców prawie 8 zł). Na Węgrzech obowiązuje też wprowadzony przez rząd stan wyjątkowy. Nie ma informacji o wpływie tej decyzji na turystykę.

Turcja nie zdecydowała się na razie na zniesienie obostrzeń wjazdowych. Osoby niezaszczepione (podróżujące samolotem) nadal muszą przedstawiać wynik testu PCR. Osoby zaszczepione mają nieco łatwiej, bo wystarczy okazać paszport covidowy. Te certyfikaty w Turcji, tak jak w Polsce, są beztermiowe.

Każdy sobie

W Hiszpanii pewne obostrzenia nadal istnieją. Np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, w pociągach, samolotach, na statkach i w taksówkach. Za brak maseczki grozi kara do 100 euro. Obostrzeniami w poszczególnych regionach zarządzają władze regionalne. Dlatego restrykcje w różnych częściach kraju mogą się od siebie różnić. UCC nadal obowiązuje. Dzieci poniżej 12 lat nie muszą przedstawiać zaświadczenia o zaszczepieniu, o negatywnym wyniku testu ani o przebyciu Covid-19. Nie trzeba też wypełniać im formularza sanitarnego.

Do Albanii, Bułgarii, Czech, Czarnogóry, Grecji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Wlk. Brytanii i na Malediwy można wjechać bez żadnych ograniczeń.

Zapytaliśmy w kilku biurach podróży, czy potrzeba ujednolicić przepisy na szczeblu unijnym? – Oczywiście zarówno dla podróżujących, jak i całej branży turystycznej byłoby wygodniej, gdyby obowiązywały te same przepisy wjazdowe – twierdzą zgodnie operatorzy.

– Polsce od końca kwietnia br unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, jest już bezterminowy. Jednocześnie przypominam, że UCC dla dzieci do 18. roku życia jest bezterminowy w całej UE – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Trzeba być zatem czujnym, bo sytuacja może się zmienić w każdej chwili, w zależności od rozwoju sytuacji.

– To prawda – potwierdza „Rzeczpospolitej” adwokat Juliusz Krzyżanowski z kancelarii Baker McKenzie.

I dodaje, że każde z państw może ustalić własne warunki dotyczące wjazdu. Turystom nie pozostaje więc nic innego, jak na bieżąco śledzić informacje na temat warunków podróżowania do wybranego kraju. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biura turystyczne, sytuacja jest nieco prostsza. Pełen zakres aktualnych informacji można bowiem uzyskać za ich pośrednictwem.

– współpraca Katarzyna Wójcik

Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Piotr Henicz wiceprezes Biura Podróży Itaka, wiceprezes PIT

W większości krajów, do których Polacy chętnie wyjeżdżają na wakacje, nie ma jakichkolwiek ograniczeń. Nawet jeśli jeszcze występują określone wymogi, to w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce jeszcze niedawno, są to warunki do bezproblemowego spełnienia. Jak to wygląda w praktyce? W Grecji zniesiony został obowiązek posiadania UCC/testu i wszelkich ograniczeń przy wjeździe. W Hiszpanii certyfikat jest jeszcze wymagany. W Turcji z kolei certyfikat zwalnia z obowiązku testu, jeśli od ostatniej dawki minęło nie mniej niż 14 dni. Strona turecka nie stosuje jednak daty ważności certyfikatu jako warunku wjazdu na teren Turcji. Im bliżej wakacji, tym bardziej rozluźniane czy wręcz wycofywane są restrykcje przy wjeździe do krajów cieszących się dużą popularnością wśród turystów. Wiele krajów znosi jakiekolwiek dodatkowe wymogi wjazdu (poza stosownymi dokumentami podróży).


Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?