O istnieniu superwariantu Omikron poinformowano w listopadzie ubiegłego roku. Niecały miesiąc później naukowcy z Wielkiej Brytanii zidentyfikowali "niewidzialną" wersję tej mutacji – dziś znaną jako BA.2. Nie jest jasne, skąd wziął się ten podwariant. Wiadomo, że po raz pierwszy wykryto go na Filipinach i tej pory zidentyfikowano go w ok. 70 państwach na świecie, w tym w Polsce.
Niektóre badania wykazały, że ten podwariant BA.2. Omikronu może być bardziej zakaźny niż jego oryginalna wersja. BA.1 stał się dominującym na świecie wariantem koronawirusa w ciągu zaledwie 10 tygodni od wykrycia. "Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc." – poinformował prowadzący duńskie badanie Frederik Plesner, dodając, że wg danych BA.2 jest o 33 proc. bardziej zakaźny od BA.1.
BA.2 jest bardziej patogenny (ma skłonność do wywoływania ciężkich postaci COVID-19, a także zgonów) niż BA.1 – podejrzewają naukowcy z Japonii. Badanie, które przeprowadzili, polegało na zainfekowaniu chomików podwariantami Omikronu BA.1 i BA.2. U zwierząt zakażonych BA.2 obserwowano cięższy przebieg choroby, większe uszkodzenie płuc i utratę wagi. Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzebne są badania kliniczne nad patogennością podlinii BA.2.
Eksperymenty Japończyków pokazały też, że "wywołana szczepionką odporność humoralna nie działa przeciwko BA.2, tak, jak w przypadku BA.1". Naukowcy zaobserwowali też, że terapeutyczne przeciwciała monoklonalne (czyli zmodyfikowane białka naśladujące naturalne przeciwciała w zwalczaniu wirusów) stosowane w leczeniu osób zakażonych SARS-CoV-2 (również w mutacji Omikron) nie miały większego wpływu na BA.2. Jak wskazywali uczeni, BA.2 był "prawie całkowicie odporny" na takie przeciwciała monoklonalne jak casirivimab i imdevimab, był też 35 razy bardziej odporny na sotrovimab niż oryginalny wariant koronawirusa.
"Podsumowując, nasze dane sugerują, że BA.2 byłby najbardziej niepokojącym wariantem dla globalnego zdrowia (...) Obecnie zarówno BA.2 jak i BA.1 są rozpoznawane razem jako Omikron i są one prawie nie do odróżnienia. Na podstawie naszych ustaleń proponujemy, by BA.2 został uznany za wariant budzący obawy", napisali w pracy badacze z Japonii, podkreślając, że BA.2 powinien być ściśle monitorowany.