Dr Dzieciątkowski: W kwietniu poproszono mnie o stworzenie kilku scenariuszy epidemiologicznych. Żaden się nie sprawdził

W odróżnieniu od krajów Zachodu, Afryka ma młode społeczeństwa, a jak wiadomo, osoby młode z reguły nie chorują ciężko na Covid-19 - powiedział dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odpowiadając na pytanie, dlaczego fala zakażeń wariantem Omikron koronawirusa oszczędziła Republikę Południowej Afryki.

Publikacja: 25.12.2021 17:05

Dr Dzieciątkowski: W kwietniu poproszono mnie o stworzenie kilku scenariuszy epidemiologicznych. Żaden się nie sprawdził

Foto: tv.rp.pl

qm

Dr Dzieciątkowski w rozmowie z portalem abczdrowie.pl wyjaśniał, że nawet jeśli wstępne badania potwierdzą się i wariant Omikron okaże się mniej zjadliwy, to dzięki większej zakaźności liczby zgonów w dobowych raportach raczej nie będą mniejsze.

- Załóżmy, że na 150 tys. zakażeń wariantem Delta dochodzi do 100 zgonów, a w przypadku wariantu Omikron, powiedzmy - 25. Jednak w tym samym czasie zamiast 100 tys. zakażeń wariant Omikron jest w stanie spowodować 300-400 tys. Więc nawet przy mniejszej zjadliwości wirusa, liczba śmiertelnych przypadków per saldo będzie taka sama albo większa - tłumaczył.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Co z wotum nieufności wobec minister zdrowia?
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny