- Według aktualnej wiedzy wczesna forma Omikrona ewoluowała jako osobny typ wirusa jeszcze przed pojawieniem się wariantów Alfa i Delta – powiedział naukowiec w rozmowie z niemiecką agencją DPA. Wolfgang Preiser jest członkiem zespołu badawczego, które odkryło ten wariant.
Najnowszy wariant prawdopodobnie ewoluował przez wiele miesięcy bez przyciągania uwagi, powiedział Preiser. - Pytanie brzmi: dlaczego Omikron pozostawał w ukryciu przez tak długi czas i dopiero teraz zaczął funkcjonować? Czy nadal brakowało jednej lub dwóch mutacji, aby móc szybko się rozprzestrzeniać? - zastanawiał się.
Najstarsze znane dotychczas dowody, dotyczące tego wariantu, pochodzą z pierwszej połowy listopada.
Czytaj więcej
W związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 nie należy panikować. Nie można przewidzieć, czy wariant ten stanie się dominujący - powiedziała główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan w rozmowie z agencją Reutera.
Wariant, który po raz pierwszy odkryto w Afryce Południowej i Botswanie, ma szczególnie dużą liczbę mutacji. Dotyczą one m.in. białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażone.