Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 09.01.2025 04:01 Publikacja: 26.04.2024 07:32
W debacie o reformach systemu podatkowego wzięli udział (od lewej): szef samorządu doradców podatkowych Andrzej Ladziński, sędzia NSA Krzysztof Winiarski, dyrektor departamentu podatkowego konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński i dziennikarka „Rzeczpospolitej" Aleksandra Tarka
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
W ciągu najbliższych miesięcy nastąpią trzy ważne zmiany: wprowadzenie globalnego podatku minimalnego, uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur i częściowa reforma podatku od nieruchomości. O tym, co w praktyce może to oznaczać dla podatników, urzędów i sądów, rozmawiali uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej”, zorganizowanej 24 kwietnia, przy okazji wręczenia nagród laureatom 18. Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego „Rzeczpospolitej”.
Minister Andrzej Domański nie może wykonać czegoś, co jest niewykonalne. Nie ma też podstawy, aby - jak podpowiada mu rzecznik praw obywatelskich - wydawać w tej sprawie decyzję administracyjną, bo nie jest to sprawa administracyjna - pisze prof. Michał Romanowski.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Faktyczna separacja małżonków może wpłynąć na podział ich majątku wspólnego po formalnym rozstaniu. Nie zawsze ma być "po równo", dysproporcja może być znaczna. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji.
Drugi próg podatkowy dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. To rozwiązanie w ramach którego osoby rozliczające się z fiskusem wg skali podatkowej, jeśli ich roczny dochód przekroczy określoną kwotę, płacą wyższy podatek. Ile obecnie wynosi drugi próg podatkowy w Polsce? Jaka stawka podatku go dotyczy?
W publikowanym co roku przez firmę Resonance Consultancy zestawieniu stu najatrakcyjniejszych miast na świecie znalazły się dwa polskie miasta - Kraków i Warszawa.
Ojciec może rozliczyć się razem z dziećmi dopiero w zeznaniu za rok, w którym orzeczono rozwód. Jeśli nie ma rozwodu, to formalnie jest żonaty i ulga mu nie przysługuje.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Brak możliwości identyfikacji kierowców, którzy rzeczywiście korzystają z miejsc parkingowych, nie wyklucza opodatkowania VAT.
Organy podatkowe potwierdzają możliwość tworzenia grup VAT przez jednostki samorządu terytorialnego wraz z ich spółkami komunalnymi.
Od 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć grupy VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. To rozwiązanie unijne pozwala na wspólne rozliczanie podatku, upraszcza procedury i daje możliwość odzyskania VAT w przypadkach wcześniej niedostępnych.
VAT ma szeroki charakter, ale dość ogólne przepisy o powstaniu obowiązku podatkowego są trudne do stosowania, przez co rodzą niepotrzebne spory m.in. w kwestii opodatkowania od nieopłaconego parkowania.
Gminy oraz inne samorządy mogą tworzyć grupy VAT, co pozwala usprawnić rozliczenia podatkowe i osiągnąć korzyści finansowe. Choć zainteresowanie tą opcją jest umiarkowane, liczba takich grup systematycznie rośnie. Warto rozważyć takie rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas